80 autobusów zasilanych gazem trafi na ulice Warszawy. Z kolei w Lublinie ogłoszono przetarg na zakup 20 autobusów elektrycznych. Pojazdy wyjadą na ulice obu miast w 2019 r.

Warszawski przetarg na dostawę 80 autobusów gazowych CNG (50 przegubowych i 30 pojedynczych o długości 12 m) wygrała firma MAN. Niskopodłogowe pojazdy zostaną wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, elektroniczną informację pasażerską i system odzyskiwania energii podczas hamowania, tzw. rekuperacji. Koszt zakupu to ponad 132,3 mln zł.

Jak informują Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie, autobusy na CNG zostaną dostarczone do Warszawy w pierwszej połowie 2019 r. Stołeczna spółka zapowiada, że do końca roku 2020 na ulicach pojawi się niemal 300 pojazdów niskoemisyjnych i bezemisyjnych: gazowych, elektrycznych i hybrydowych.

W ekologiczny transport inwestuje też Lublin. Tamtejszy zarząd transportu miejskiego ogłosił przetarg na zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ich ładowania.

Autobusy będą zasilane przez baterie litowo-jonowe o pojemności co najmniej 96 kWh ładowane za pomocą złącza pantografowego (na przystankach końcowych) oraz przez ładowarki. 12-metrowe, niskopodłogowe pojazdy przystosowane zostaną do przewozu osób z niepełnosprawnością, a wyposażone m.in. w monitoring, biletomaty i system liczenia pasażerów.

Zakup 20 autobusów, które do Lublina mają trafić w 2019 r. to jeden z etapów projektu nieskoemisyjnej komunikacji zbiorowej dla regionu. Do 2021 r. miasto ma wydać na ekologiczny transport ok. 175 mln zł. W planach jest m.in. zakup 10 trolejbusów.

Źródła: ZTM Lublin, MZA Warszawa

Czytaj więcej

Skomentuj