Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie wystąpiło do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” z wnioskiem o obniżenie ceny za wodę i odprowadzenie ścieków. Nowa, niższa taryfa ma obowiązywać przez trzy lata – do 2021 r.

MPWiK w Warszawie przygotowało nową taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Warszawy i okolic.

Proponowana cena w taryfie za 1 m3 wody i ścieków wynosi 9,85 zł brutto i jest niższa o 14 proc. od aktualnie obowiązującej tj. 11,47 zł brutto. Średnio mieszkaniec Warszawy zużywa 4 m3 (4 tys. l) wody w miesiącu.

Ile można zaoszczędzić?

Wodociągowcy szacują, że dzięki temu trzyosobowa rodzina zaoszczędzi 233 zł rocznie, czteroosobowa – 310 zł rocznie, pięcioosobowa – 389 zł, sześcioosobowa 466 zł, a siedmioosobowa – aż 544 zł.

Po raz pierwszy taryfa ma obowiązywać przez trzy lata – od 2018 do 2021 roku.

12 marca MPWiK złożyło do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy. Według obowiązujących od początku roku przepisów, to państwowy regulator zatwierdza zmiany taryf wszystkich przedsiębiorstw wodociągowych w Polsce.

Warszawska kranówka

Wodociągowcy z Warszawy uważają, że kranówka jest smaczna i zdrowa i można ją pić bez przegotowania. We współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy bezpłatnie zainstalowali w ponad 200 miejskich szkołach źródełka z wodą do picia. Wkrótce podobne urządzenia będą montowane w instytucjach użyteczności publicznej, takich np. jak ZOO, muzea, urzędy.

Przypominają, że sukcesywnie modernizują i rozbudowują swoją sieć. W ciągu ostatnich 10 lat firma wydała ponad 6,2 mld zł na inwestycje (niemal 40 proc. tej kwoty to środki unijne). W Warszawie zmodernizowano wszystkie stacje uzdatniania wody, wybudowano ponad 970 km wodociągów i kanalizacji. Wszystkie ścieki z Warszawy i okolic są oczyszczane i nie zatruwają już Wisły.

MPWiK w m.st. Warszawie S.A. jest liderem w branży wod-kan w Polsce. W ciągu ostatnich 10 lat firma przeznaczyła ponad 6,2 mld zł na inwestycje pozyskując ok. 36 proc. tej kwoty ze środków (tj. ponad 2 mld złotych) z Unii Europejskiej. Naszym celem jest realizacja planów inwestycyjnych, przy zachowaniu wysokiego poziomu usług – mówi Marzena Wojewódzka, rzecznik prasowy spółki. – Wieloletni plan inwestycyjny Spółki na lata 2018-2025, przyjęty pod koniec 2017 roku przez Radę m.st. Warszawy, obejmuje realizację ponad 2 tysięcy zadań o łącznej wartości blisko 4 mld zł, przy udziale środków unijnych na poziomie 26% (tj. ponad 1 mld zł). W okresie obowiązywania nowej taryfy, czyli do roku 2021, Spółka przeznaczy około 2 mld zł na kolejne inwestycje – dodaje.

Obecnie MPWiK w m.st. Warszawie S.A. oczekuje na decyzję PGW „Wody Polskie” w sprawie zatwierdzenia złożonego wniosku taryfowego.

W Warszawie jest teraz 4200 km rur wodociągowych i 4180 km rur kanalizacyjnych. 1 litr warszawskiej kranówki kosztuje 1 gr, dzienna produkcja wody to 330 mln litrów, MPWiK dziennie oczyszcza ponad 550 mln litrów ścieków, obsługuje ponad 2,5 mln mieszkańców aglomeracji warszawskiej.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. ja piłam całą ciążę praktycznie tylko warszawską kranówkę, na początku ją filtrowałam ale teraz smakuje mi taka jaka jest, fajnie że będzie tańsza

Skomentuj