Reklama

envicon 2023 ad1a

Warszawskie Drzewo Roku. Dąb, miłorząb, a może grusza?

Warszawskie Drzewo Roku. Dąb, miłorząb, a może grusza?
03.10.2023, o godz. 8:54
czas czytania: około 2 minut
0

13 drzew powalczy o tytuł Warszawskiego Drzewa Roku 2023. Finalistów poznamy w sobotę, 7 października, podczas pikniku dendrologicznego w Pawilonie Edukacyjnym Kamień.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Pierwszą edycję plebiscytu zdominowały dęby szypułkowe – na 13 finałowych drzew aż 6 to przedstawiciele właśnie tego gatunku. Kolejne miejsca uzupełniają topola czarna, wiśnia piłkowana ’Kanzan’, surmia bignoniowa, miłorząb dwuklapowy, grusza mieszańcowa, brzoza brodawkowata i platan klonolistny. O tym, które z drzew zwycięży i zdobędzie tytuł Warszawskiego Drzewa Roku 2023, zdecydują mieszkańcy. Swój głos można oddać od 7 października do 10 listopada poprzez specjalny formularz zamieszczony na stronie zzw.waw.pl/drzeworoku.

Światowy Dzień Drzewa

Data inauguracji głosowania w plebiscycie jest nieprzypadkowa, bo zbiega się z obchodami Światowego Dnia Drzewa. 7 października na terenie Pawilonu Edukacyjnego Kamień odbędzie się piknik dendrologiczny z mnóstwem atrakcji dla dzieci, dorosłych i rodzin. Zaplanowano warsztaty, grę terenową, spacer, animacje oraz pokazy współczesnych metod badania drzew, które poprowadzą dendrolodzy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Program pikniku dendrologicznego

7 października 2023:

12:00 – początek pikniku dendrologicznego, odsłonięcie tablic finalistów plebiscytu „Warszawskie Drzewo Roku 2023”.

12:00-16:00

  • stoisko dendrologów: wystawa eksponatów, pokaz sprzętu diagnostycznego;
  • warsztaty z malowania na krążkach drewnianych;
  • stoisko edukacyjne „fascynujący świat drzew”. Tutaj będzie można m.in. wziąć udział w grach, konkursach i quizach dotyczących lokalnej flory i fauny; usłyszeć ciekawostki na temat najpopularniejszych gatunków drzew znajdujących się na terenach zieleni m.st Warszawy oraz poznać ich cechy charakterystyczne; poznać zwierzęta, których życie związane jest z drzewami; spojrzeć na świat oczami owada; dowiedzieć się na czym polega kąpiel leśna oraz jaki wpływ ma na nasze zdrowie; przejść się po ścieżce zmysłów utworzonej z elementów pochodzących z drzew.
  • gra terenowa „drzewni sąsiedzi”. Jej uczestnicy odkryją i zrozumieją niezwykłe znaczenie drzew dla ekosystemu rzeki Wisły oraz związanej z nimi historii. Drużyny wyposażone w mapy i zestawy wskazówek będą rozwiązywać zagadki, szukać ukrytych skarbów i zdobywać wiedzę na temat różnorodności drzew występujących na tym obszarze. Gra będzie dostępna dla każdego, kto zgłosi się po pakiet startowy do punktu odbioru.

12:15-14:30 – warsztat z budowania karmników dla ptaków (w zajęciach mogą wziąć udział dzieci powyżej 5. roku życia, jednak pod nadzorem rodziców). Na warsztaty obowiązują zapisy – start w środę, 4 października, o godz. 10:00).

12:30-13:30 – pokaz diagnostyki sensorycznej i wspinaczki drzewnej.

14:00-15:30 – spacer dendrologiczny po łąkach Golędzinowskich. Uczestnicy zostaną świadkami różnych zjawisk natury, w tym fali powodziowych oraz niskich stanów wody w Wiśle, który wpływa na życie łąk. Porozmawiają o historii tych terenów, niezwykłej roli drzew w korytach rzek, ich wpływie na ekosystemy rzeczne i ochronę brzegów przed erozją.

16:00 – zakończenie pikniku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023