Reklama

AD1A MBP 2025 [22.04-07.05.25]

We Wrocławiu działa aplikacja pokazująca, gdzie można oddać ubrania

We Wrocławiu działa aplikacja pokazująca, gdzie można oddać ubrania
KP
10.02.2025, o godz. 11:04
czas czytania: około 2 minut
0

Aplikacja nazywa się Rzut Beretem. Przede wszystkim dzięki niej odnajdziemy lokalizację kontenerów i PSZOK, w których można oddać tekstylia. Podpowie też, jakie rodzaje odzieży i materiałów można do nich wrzucać. Od 1 stycznia prawo zabrania wyrzucania tekstyliów do pojemników na odpady zmieszane.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [03.04-31.05.25]

Wrocławscy urzędnicy z miejskiego ratusza informują, że Rzut Beretem to mapa, dzięki której każdy, kto ma zbędne ubrania, może w łatwy sposób znaleźć kontener, do którego może je wrzucić i w ten sposób dać im szansę na drugie życie. Pokazuje, gdzie można zanieść tekstylia domowe, odzież, buty, a także dzieli je na te dobre i zużyte. Dzięki temu każdy użytkownik szybko może dowiedzieć się, gdzie takie miejsce jest w jego okolicy.

– Zależy nam na tym, żeby te wszystkie rzeczy nie lądowały na składowisku, a mogły trafić do drugiego obiegu m.in. do sortowni, second handów czy potrzebujących osób. Nasza aplikacja to pierwszy podstawowy krok w tym kierunku – Agnieszka Franus z fundacji Problematy, rozwijającej aplikację Rzut Beretem. 

Gdzie oddać ubrania?

Większość z punktów znajdujących się w aplikacji Rzut Beretem to kontenery, które wolontariusze sprawdzają sami na miejscu. – Sami chodzimy po miastach i nanosimy je na mapę. Dzięki temu mamy pewność, że ich lokalizacja na mapie jest dokładna – dodaje Agnieszka Franus.

Jak twierdzi Agnieszka Franus często sami właściciele udostępniają listę swoich kontenerów, jednak nie zawsze wiadomo, czy stoją one na podwórku, parkingu, czy obok bramy. Twórcy aplikacji wychodzą z założenia, że użytkownik potrzebuje dokładnej informacji, gdzie to jest. Jeśli nie znajdzie kontenera, to może się zniechęcić i wyrzucić niepotrzebne tekstylia do śmieci. Dlatego fundacji zależy na tym, żeby ułatwić mieszkańcom znalezienie tych punktów.


Wrocław uruchamia SZOT, czyli Samochód Zbierający Odzież i Tekstylia


Aplikacja chce się rozwijać

Aktualnie najwięcej punktów w aplikacji zlokalizowanych jest na Dolnym Śląsku, zwłaszcza we Wrocławiu, bo tu Fundacja Problematy ma najwięcej kontaktów i wolontariuszy. Wiele z nich znajduje się też na Śląsku oraz Trójmieście. Jednak celem fundacji Problematy jest dokładne zmapowanie całej Polski.

Jak zapowiada Agnieszka Franus, Rzut Beretem już niedługo zyska więcej funkcjonalności i w dalszym ciągu będzie się rozwijać. – Jak zauważyliśmy, ludziom potrzebne są intuicyjne rozwiązania. Chcemy choć trochę przeciwdziałać branży fast fashion i tu jesteśmy otwarci na różnego rodzaju współpracę – uważa Agnieszka Franus.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

artykuł ad3b webinar KONTROLE [25.04-22.05.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 webinar KONTROLE [25.04-22.05.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d cybebezpieczeństwo webinar [14.04-30.05.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025