Wrocław od początku roku szukał sposobu na to, jak uporządkować system selektywnej zbiórki tekstyliów. Taki obowiązek nałożyły na samorządy i obywateli przepisy, które weszły w życie 1 stycznia. Ekosystem, czyli spółka zajmująca się odbiorem odpadów w stolicy Dolnego Śląska sondował możliwość podstawienia dodatkowych pojemników. Analizy ekonomiczne i logistyczne spółki wykazały, że jest to niemożliwe do wykonania.
W mieście jest ponad 40 tys. miejsc gromadzenia odpadów (budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne). Tylko 2% ogólnej masy odpadów komunalnych we Wrocławiu zalicza się do nowej frakcji. Ekosystem zdecydował się zatem poszukać innych rozwiązań umożliwiających zagospodarowanie niepotrzebnych ubrań, pościeli czy butów.
SZOT odpowiedzią na nowe wyzwania
Od dziś specjalnie oznakowane pojazdy będą jeździły po osiedlach według harmonogramu, który Ekosystem już dziś udostępnił na swojej stronie internetowej. Dotychczasowa działalność SZOP-a (Samochodu Zbierającego Odpady Problemowe) będzie kontynuowana. Z powodów logistycznych spółka nie zdecydowała się poszerzać jego pracy o tekstylia. Dlatego pilotażowo zbiera je SZOT.
Ekosystem zachęca mieszkańców do wypełnienia krótkiej ankiety dostępnej na pojeździe w formie kodu QR oraz w wersji papierowej u kierowcy.
– To nie tylko akcja pomagająca w rozwiązaniu kwestii tekstyliów, ale również dialog z mieszkańcami. Chcemy dostosować nasze działania do rzeczywistych potrzeb. Każdy głos jest ważny – mówi Paweł Karpiński, prezes Ekosystemu.
Drugie życie ubrań
Jednocześnie eksperci Ekosystemu namawiają do tego, żeby dawać drugie życie dobrej jakości odzieży i tekstyliom. Chcą promować sąsiedzkie wymiany rzeczy, które mogą przydać się komuś innemu. Ma to być też okazja dla rad osiedli i zarządców nieruchomości, by poinformować swoich mieszkańców o akcji. Ekosystem udostępnił na swojej stronie internetowej gotowy plakat. Można go pobrać, uzupełnić o lokalne informacje i wywiesić w widocznym miejscu.
– Każdy z nas ma w szafie ubrania, których już nie nosi. Czasem wystarczy jedno spotkanie sąsiedzkie, by znalazły nowego właściciela. To właśnie idea gospodarki cyrkularnej – maksymalne wykorzystanie zasobów, zanim staną się nieprzydatne – mówi Alicja Czyżewska-Kania, rzecznik Ekosystemu.
PSZOK-i działają dłużej
Zdatną do użytku odzież od lat można oddawać w organizacjach charytatywnych i pomocowych (np. do kontenerów PCK). Taką, z której nie będzie już pożytku, można oddawać do PSZOK. We Wrocławiu takie placówki znajdują się przy ul. Michalczyka oraz przy ul. Janowskiej. Trwają zaawansowane prace nad uruchomieniem trzeciej przy ul. Szwajcarskiej.
– Zmiana godzin pracy PSZOK-ów to była nasza pierwsza odpowiedź. Z początkiem lutego wydłużyliśmy godziny pracy obu – w dni robocze do godz. 18. Od kwietnia oba PSZOK-i będą czynne w dni robocze do godz. 19. To kolejne, pożądane ułatwienie dla mieszkańców – podkreśla Paweł Karpiński, prezes Ekosystemu.
Komentarze (0)