Węgiel w naszych ciepłowniach zastąpimy odpadami – zapowiada Fortum

Węgiel w naszych ciepłowniach zastąpimy odpadami – zapowiada Fortum
Bartłomiej Leśniewski
22.04.2022, o godz. 8:22
czas czytania: około 2 minut
0

- Ciepłownictwo oparte na węglu jest szkodliwe dla klimatu i kosztowne dla klientach. Chcemy odejść od paliw kopalnych na rzecz alternatywnych źródeł ciepła – mówił Piotr Górnik, Prezes Fortum Power and Heat Polska, przedstawiając strategię dekarbonizacji swojej firmy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Alternatywą są odpady. To surowiec lokalny, który zawsze będzie dostępny. Może zostać wykorzystany jako paliwo i źródło materiałów – dodawał.

Zakończenie przeglądu

– Na początku marca bieżącego roku Fortum ogłosiło zakończenie przeglądu strategicznego polskich aktywów ciepłowniczych. Zdecydowano, ze pozostaną one w strukturach Grupy Fortum – czytamy w komunikacie firmy.

Pod koniec 2021 węglowe moce wytwórcze Fortum w Polsce wynosiły 0,1 GW. Fortum jest właścicielem dwóch nowoczesnych elektrociepłowni. Zakład w Częstochowie wykorzystuje węgiel i biomasę, natomiast elektrociepłownia w Zabrzu – węgiel i RDF (paliwo alternatywne, refuse-derived fuel). – Docelowo udział węgla w obu elektrociepłowniach ma się zmniejszyć się do zera – deklaruje firma.

Kiedy to się stanie? Fortum deklaruje osiągnięcie neutralności węglowej wszystkich swoich firm na świecie do roku 2050. W Europie jeszcze wcześniej – do 2035 roku.

Nie tylko odpady

W systemach ciepłowniczych w Polsce Fortum chce wykorzystywać nie tylko paliwa pochodzące z odpadów (wymieniane w pierwszej kolejności), ale także biomasę oraz ciepło odpadowe, które powstaje m.in. w procesach produkcyjnych czy serwerowniach. Firma planuje również wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do produkcji taniego ciepła. Sieci ciepłownicze służyłyby też do magazynowania energii oraz równoważenia systemu elektroenergetycznego.

– Istotną częścią procesu dekarbonizacji  jest dalszy rozwój rozwiązań cyfrowych wspierających efektywność energetyczną, w tym zarządzanie energią i ograniczenie jej zużycia zarówno na poziomie całych systemów, jak też na poziomie konkretnych użytkowników – czytamy w komunikacie firmy.

Fortum to duża, międzynarodowa firma energetyczna. Dostarcza klientom prąd, ciepło i chłód, a także inteligentne rozwiązania dla zrównoważonych miast. Aż 64% energii elektrycznej wytwarza bez emisji CO2. Wywodzi się z Finlandii, a działa między innymi w Szwecji, Norwegii, krajach bałtyckich, Polsce, Rosji i Indiach.

W Polsce do firmy należą dwie elektrociepłownie – w Częstochowie i Zabrzu. Obecność Fortum w Polsce to jednak nie tylko produkcja ciepła, ale również jego dystrybucja. Firma jest właścicielem ponad 900 kilometrów sieci ciepłowniczych, które dostarczają ciepło mieszkańcom Częstochowy, Płocka i Wrocławia.

Fortum

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024