Jolanta Ratajczak została nową prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Dziś odwołany został poprzedni zarząd WFOŚiGW.

Jolanta Ratajczak, wieloletnia Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu została nową prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Na stanowisko jej zastępcy została powołana Aleksandra Durkowska, wcześniej związana z Zachodniopomorskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Prezesem WFOŚiGW w Poznaniu została Jolanta Ratajczak, która wcześniej pracowała w wielkopolskim RDOŚ-u.

Dziś odwołany został też zarząd działający od 6 lat: prezes Hanna Grunt oraz wiceprezesi Marek Zieliński i Marek Baumgart.

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska zarządzają pieniędzmi na inwestycje związane z ochroną środowiska. Roczny budżet funduszu w Poznaniu to około 50 mln złotych.

Fundusz zarządza też środkami przekazywanymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, a w przeszłości też pieniędzmi unijnymi. Są one przeznaczane m.in. na inwestycje w poprawę powietrza, termomodernizację, gospodarkę wodno-ściekową czy edukację ekologiczną.

Po tegorocznych nowelizacjach ustawy Prawo ochrony środowiska zmieniły się zasady wyboru zarządów funduszy. W marcu Sejm uchwalił, że czterech członków rad nadzorczych Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska będą powoływać wojewoda i minister środowiska, a tylko jednego, a nie wszystkich jak wcześniej, Sejmik Wojewódzki.

Zmiany te, jak tłumaczyli pomysłodawcy, miały na celu zmniejszenie kosztów funkcjonowania, uproszczenie i przyspieszenie procedur powoływania ich członków, a w efekcie usprawnienie pracy tych organów.

Czytaj także >>> Idą duże zmiany! WFOŚiGW nie będą samorządowe?

Sejmik wojewódzki w Wielkopolsce przyjął jednak zapis o jednomyślności podczas najważniejszych decyzji rady nadzorczej. W ten sposób nie udało się ustalić zgodnie składu nowego zarządu WFOŚiGW w Poznaniu.

Nowy zarząd został powołany po kolejnej październikowej nowelizacji ustawy o ochronie środowiska. Wg niej zarządy mogą wskazywać wojewodowie. Z tej możliwości skorzystał wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Idą zmiany w powoływaniu zarządów wojewódzkich funduszy. Prawo ochrony środowiska przegłosowane

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. No coz, oby Minister Szyszko wraz z Wojewoda wybrali teraz dobrych ludzi do zarzadu. Mysle ze tak Profesor Szyszko jako ze to inteligetny facet potrafi wybrac idealnych ludzi zeby wykonywac optymalne polecania.

Skomentuj