Wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka, ogłosił w piątek (05.04.2024), że rząd planuje poświęcić uwagę ustawie wiatrakowej na początku czerwca. W swojej wypowiedzi dla Programu 1 Polskiego Radia, Motyka zaznaczył, że temat ten jest priorytetowy, a prace nad ustawą prowadzone są z pełnym zaangażowaniem. Wskazał również, że wbrew niektórym opiniom, rząd nie unika tego tematu, lecz aktywnie dąży do znalezienia kompromisowych rozwiązań.
Korzystne rozwiązania dla prosumentów
Wiceszef resortu klimatu i środowiska podkreślił, że dyskusje na temat ustawy wiatrakowej prowadzone były na posiedzeniach komisji w Sejmie i Senacie, co pozwoliło osiągnąć porozumienie w wielu kwestiach. Motyka zapowiedział również, że jeszcze w maju do parlamentu trafi projekt ustawy prosumenckiej, który ma przynieść korzystniejsze rozwiązania dla prosumentów.
Jedną z kluczowych zmian, jakie przewiduje nowa ustawa prosumencka, jest wprowadzenie bardziej korzystnych rozliczeń dla prosumentów. Wiceminister Motyka wyjaśnił, że choć nie będzie możliwe powrót do systemu net meteringu, to jednak resort klimatu i środowiska dąży do zwiększenia realnego rocznego zysku każdego prosumenta o kilkaset złotych, zachowując opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne.
Uproszczenie i skrócenie procedur
W ramach planowanych zmian zarówno w ustawie prosumenckiej, jak i wiatrakowej, przewiduje się uproszczenie i skrócenie procedur związanych z inwestycjami w farmy wiatrowe na lądzie oraz instalacje prosumenckie. Wiceminister Motyka podkreślił, że celem resortu jest skrócenie tych procedur nawet o połowę, co ma przyspieszyć rozwój sektora energetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii.
Pod koniec marca Ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, informowała, że projekt ustawy wiatrakowej był na ostatnim etapie przygotowań i miał trafić na początku kwietnia do uzgodnień międzyresortowych. W jej opinii, utrzymanie odległości 500 metrów od zabudowań to istotny element planu, mający zapewnić przestrzeń dla rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie.
Komentarze (0)