Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Wielki Post pod hasłem ekologii i dbania o środowisko? Taki pomysł ma poznańska parafia

Wielki Post pod hasłem ekologii i dbania o środowisko? Taki pomysł ma poznańska parafia
pap/jw
14.02.2024, o godz. 9:26
czas czytania: około 3 minut
0

Sprzątanie betonowego osiedla, warsztaty o segregacji odpadów, wyjazdy na łono natury, audiobook z encykliką papieża Franciszka "Laudato si'" nagrany przez parafian – to pomysły na tegoroczny Wielki Post w parafii na poznańskiej Łacinie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

– Parafia Łacina jest parafią “zabetonowaną”, czyli mamy tu bardzo dużo bloków, mało zieleni. Ludzie kłócą się tu o miejsca parkingowe, o przestrzeń, o segregację śmieci – i, można powiedzieć – że encyklika papieża Franciszka “Laudato si” jest odpowiedzią na te wszystkie problemy – powiedział proboszcz parafii na poznańskiej Łacinie ks. Radek Rakowski.

– Papież zwraca uwagę na to, żeby nie wyrzucać jedzenia, żeby racjonalnie używać wody, żeby dzielić się tym światem i troszczyć się wspólnie o nasz wspólny dom. Ma to oczywiście wymiar troszczenia się o Ziemię, ale przede wszystkim troszczenia się jeden o drugiego, czyli wzmacniania naszej miłości do bliźniego; uczymy się, że obok jest drugi człowiek – nie tylko moja niezależność, moja wolność – wyjaśnił.

Ekologia i dbanie o środowisko

W tym roku rozpoczynający się Wielki Post w parafii na poznańskiej Łacinie przebiegać będzie pod hasłem ekologii i dbania o środowisko. Na początku marca zaplanowano m.in. wspólne sprzątanie osiedla. Odbędą się też warsztaty poświęcone segregacji odpadów, poruszane będą na nich też kwestie oszczędzania wody i niemarnowania żywności.

W trakcie Wielkiego Postu zaplanowano także wyjazdy na łono natury. Jak podkreślił ks. Rakowski: zależy nam, by stworzyć możliwość obcowania z przyrodą, bo kiedy na co dzień jesteśmy zabetonowani w blokowisku, to każdy wyjazd na łono natury – do Puszczy Zielonki czy Śnieżycowego Jaru – jest możliwością odkrywania harmonii między Bogiem, człowiekiem i przyrodą.

Na okres Wielkiego Postu parafianie nagrali także specjalny audiobook; encyklikę papieża Franciszka “Laudato si'”.

Park na Łacinie

Wawrzyniec wyjaśnił, że idea przeżywania Wielkiego Postu pod znakiem ekologii, a także rekolekcji połączonych z warsztatami proekologicznymi, pojawiła się z dwóch powodów.

– Pierwszy impuls to idea powstania parku na Łacinie. Sam pomysł stworzenia go narodził się w ten sposób, że ks. Radek, chodząc po kolędzie w ub. roku, pytał się mieszkańców czego im tutaj najbardziej brakuje. Wszyscy zgodnie odpowiadali, że brakuje zielonej przestrzeni, takiej, gdzie możemy się tą zielonością cieszyć. Ten teren miał być przez miasto pierwotnie przeznaczony na taki betonowy plac, a inicjatywa ks. Radka i mieszkańców była taka, żeby przywrócić zielony charakter tego miejsca, ponieważ kiedyś to była łąka – powiedział.

Zmiany klimatu

Dodał, że drugim impulsem był tekst, który ukazał się w jednym z magazynów, i który poświęcony był podsumowaniu nauczania polskich biskupów o zmianie klimatu. – Ten tekst bardzo dobitnie pokazał, że ten temat w ogóle nie istnieje, że jest zepchnięty na margines w polskim Kościele, mimo tego, że są dokumenty Ojca Świętego Franciszka, i wszystkie jego odwołania do duchowości franciszkańskiej, w których ten temat jest szeroko poruszany – zaznaczył.

Podkreślił także, że właśnie łącząc te dwa impulsy “chcieliśmy zrobić coś takiego, co będzie wypływało z chrześcijańskiej duchowości, a równocześnie będzie odpowiadało na te potrzeby, bolączki, które są wokół nas, które włączają też nas jakby w cały ten proces globalnej przemiany, której chcielibyśmy bardzo doświadczyć”.

Warsztaty proekologiczne organizowane będą wspólnie z organizacją Caritas Laudato si’, która promuje przesłanie encykliki papieża Franciszka i pokazuje, że ekologia jest ważna dla Kościoła.

– Podobnie, jak papież Franciszek swoją encyklikę skierował do chrześcijan – i do wszystkich ludzi dobrej woli – tak my chcemy te działania skierować do wszystkich, którzy są wokół nas, i którzy są zainteresowani tym tematem. Nie mamy zapisów, nie mamy ograniczeń – nas ogranicza tylko przestrzeń – kaplica na 200 osób, która mieści się w dawnym lokalu handlowym po sklepie – powiedział. 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024