1 / 6

W całych Katowicach rozpoczęły się wiosenne porządki. W ruch poszły zamiatarki, grabie, dmuchawy, nożyce do żywopłotów, w gotowości czekają ciągnik z kosiarką, kosy i zamiatarki.

Wraz z nadejściem wiosny, skwery, parki i zieleńce wymagają szczególnej troski. Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej (ZZM) utrzymuje 1200 ha zieleni. Do wykonania wszystkich prac potrzebuje ponad 25 pracowników.

W tym czasie należy posprzątać alejki i trawniki – ze żwirku zalegającego po zimie, z pozostałości liści, nasion, igliwia, śmieci itp. Pracownicy przycinają krzewy i pielęgnują kwiaty. Zakład wywiózł już ok. 120 ton liści. Na początku kwietnia sprzątane będą pasy drogowe. To łącznie 221 ha (około 300 ulic).

Czyste miasto

Na początku wiosny do zadań Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów należy m.in. czyszczenie znaków, usuwanie nielegalnych reklam i zabrudzeń na barierach energochłonnych. Prowadzona jest też akcja sprzątania i zamiatania.

Przykładowo, w ciągu jednego marcowego dnia, z ul. Chorzowskiej z chodników, ścieżek rowerowych i pasów zieleni usunięto ok. 3 tony zanieczyszczeń, z ulicy Jankego – 2,5 tony.

Również oświetlenie drogowe wymaga umycia kloszy i wymiany uszkodzonych lamp, a w dalszej kolejności pomalowania słupów. W pierwszej połowie marca w Katowicach wyczyszczono niemal tysiąc kloszy.

W ciągu 7 dni marca umyto 2258 koszy na śmieci. Wiaty przystankowe po zimie też przechodzą lifting. Są myte, usuwane są z nich nielegalne reklamy i napisy. Uszkodzone elementy czy wybite szyby są wymieniane. Zarządcy stawiają nowe wiaty w miejsce starych, w zeszłym roku pojawiły się 24 nowe wiaty, w tym roku planuje się kolejne.

W sezonie letnim MPGK zbiera z ulic od 6 do 6,5 tys. ton zmiotek (błoto, piasek, liście) i ok. 250 ton odpadów. Czyści ciągi o długości 724 km i ok. 4,5 mln m.kw. powierzchni.

Nowe nasadzenia i troska o owady

Buk, dąb szypułkowy, czeremcha wirginijska, brzoza brodawkowata, głóg, grab, grujecznik japoński, grusza drobnoowocowa, jodła koreańska, kasztanowiec, robinia akacjowa, wierzba płacząca – to przykłady drzew, które zostaną zasadzone w tym roku w Katowicach.

Wiosną oraz jesienią w mieście pojawi się 11 tys. krzewów, będą to m.in.: azalie, berberysy, bukszpan, cis pospolity, dereń, forsycja, hortensja, kalina, krzewuszka cudowna, róże, irga, żywotnik zachodni, jałowiec, jaśminowiec i inne. Aktualnie nasadzane są bratki.

ZZM Katowice dokonał przeglądu, konserwacji i napraw hoteli dla owadów na terenach miejskich. Hotele dla owadów są prowadzone w ramach działań edukacyjnych i proekologicznych od 2013 r. Domki mają wzbogacać faunę i chronić owady w parkach i na skwerach.

Czytaj więcej

Skomentuj