1 / 6

W całych Katowicach rozpoczęły się wiosenne porządki. W ruch poszły zamiatarki, grabie, dmuchawy, nożyce do żywopłotów, w gotowości czekają ciągnik z kosiarką, kosy i zamiatarki.

Wraz z nadejściem wiosny, skwery, parki i zieleńce wymagają szczególnej troski. Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej (ZZM) utrzymuje 1200 ha zieleni. Do wykonania wszystkich prac potrzebuje ponad 25 pracowników.

W tym czasie należy posprzątać alejki i trawniki – ze żwirku zalegającego po zimie, z pozostałości liści, nasion, igliwia, śmieci itp. Pracownicy przycinają krzewy i pielęgnują kwiaty. Zakład wywiózł już ok. 120 ton liści. Na początku kwietnia sprzątane będą pasy drogowe. To łącznie 221 ha (około 300 ulic).

Gospodarka odpadami. Koronawirus to tylko jeden z naszych problemów

Czyste miasto

Na początku wiosny do zadań Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów należy m.in. czyszczenie znaków, usuwanie nielegalnych reklam i zabrudzeń na barierach energochłonnych. Prowadzona jest też akcja sprzątania i zamiatania.

Przykładowo, w ciągu jednego marcowego dnia, z ul. Chorzowskiej z chodników, ścieżek rowerowych i pasów zieleni usunięto ok. 3 tony zanieczyszczeń, z ulicy Jankego – 2,5 tony.

Również oświetlenie drogowe wymaga umycia kloszy i wymiany uszkodzonych lamp, a w dalszej kolejności pomalowania słupów. W pierwszej połowie marca w Katowicach wyczyszczono niemal tysiąc kloszy.

W ciągu 7 dni marca umyto 2258 koszy na śmieci. Wiaty przystankowe po zimie też przechodzą lifting. Są myte, usuwane są z nich nielegalne reklamy i napisy. Uszkodzone elementy czy wybite szyby są wymieniane. Zarządcy stawiają nowe wiaty w miejsce starych, w zeszłym roku pojawiły się 24 nowe wiaty, w tym roku planuje się kolejne.

W sezonie letnim MPGK zbiera z ulic od 6 do 6,5 tys. ton zmiotek (błoto, piasek, liście) i ok. 250 ton odpadów. Czyści ciągi o długości 724 km i ok. 4,5 mln m.kw. powierzchni.

Nowe nasadzenia i troska o owady

Buk, dąb szypułkowy, czeremcha wirginijska, brzoza brodawkowata, głóg, grab, grujecznik japoński, grusza drobnoowocowa, jodła koreańska, kasztanowiec, robinia akacjowa, wierzba płacząca – to przykłady drzew, które zostaną zasadzone w tym roku w Katowicach.

Wiosną oraz jesienią w mieście pojawi się 11 tys. krzewów, będą to m.in.: azalie, berberysy, bukszpan, cis pospolity, dereń, forsycja, hortensja, kalina, krzewuszka cudowna, róże, irga, żywotnik zachodni, jałowiec, jaśminowiec i inne. Aktualnie nasadzane są bratki.

ZZM Katowice dokonał przeglądu, konserwacji i napraw hoteli dla owadów na terenach miejskich. Hotele dla owadów są prowadzone w ramach działań edukacyjnych i proekologicznych od 2013 r. Domki mają wzbogacać faunę i chronić owady w parkach i na skwerach.

Czytaj więcej

Skomentuj