Do uroczystego przekazania karetek doszło podczas spotkania Marka Woźniaka, marszałka Województwa Wielkopolskiego z Tetianą Jehorową-Łucenko, przewodniczącą Charkowskiej Rady Obwodowej.
Z Poznania na Ukrainę
– Finalizujemy dziś projekt, który rozpoczęliśmy na początku tego roku. Chcieliśmy wtedy w znaczący, materialny sposób wesprzeć Ukrainę, który zmaga się na co dzień z rosyjską agresją. Solidaryzujemy się z tym heroicznym wysiłkiem narodu ukraińskiego w obronie wolności. Zdajemy sobie sprawę, jak ogromne są straty ludzkie i materialne – podkreślił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
– W pierwszych tygodniach wojny entuzjastów pomocy było wielu, w Polsce pojawił się wtedy wielki, społeczny ruch pomocy uchodźcom ukraińskim. Niestety po wzniosłych chwilach następuje szara codzienność, która już nie jest tak bogata w działania. Dlatego teraz chcieliśmy dać wyraźny sygnał, że pomoc nadal jest potrzebna – dodał Marszałek.
To nie ostatnie słowo
Marek Woźniak zaznaczył, że po rozmowach na początku tego roku z ambasadą ukraińską w Warszawie, na pierwszy plan wybiła się pomoc medyczna dla Ukrainy. – Strona polska przekazała wiele używanych pojazdów, ale my chcieliśmy dać nowy sprzęt – stwierdził. Marszałek przyznał również, że na przekazaniu karetek pomoc dla Ukrainy się nie skończy. – To nie jest nasze ostatnie słowo. W Wielkopolsce jesteśmy organicznikami, wiemy, że jeśli chce się osiągnąć sukces i zwycięstwo, trzeba być upartym, konsekwentny, być długodystansowcem. Możecie na nas liczyć, bo jesteśmy cały czas z Wami – podkreślił.
W przyszłym roku Województwo Wielkopolskie ma pomóc ukraińskim partnerom z obwodu charkowskiego w stworzeniu centrum dla weteranów. – To będzie forma wsparcia psychologicznego, rehabilitacyjnego, by osoby poszkodowane w działaniach wojennych mogły normalnie funkcjonować – powiedział Marek Woźniak.
– To, że w obwodzie charkowskim pojawi się siedem nowych karetek, będzie ogromnym wsparciem, a także informacją dla naszego wspólnego wroga, że stoimy razem – Polska i Ukraina, ramię w ramię. Chciałbym podziękować wszystkim Wielkopolanom za ogromne serce i solidarność z mieszkańcami Ukrainy. Po długim dystansie będzie wspólna, szczęśliwa meta – mówił Wasyl Zwarycz, Ambasador Ukrainy w RP.
Z kolei Przewodnicząca Tetiana Jehorowa-Łucenko podkreśliła, że Wielkopolska i Charkowszczyzna udowodniły, czym jest partnerstwo i wzajemne wsparcie. – Marszałek Marek Woźniak jest naszym potężnym sprzymierzeńcem w Europejskim Komitecie Regionów i w innych instytucjach europejskich. Dzięki niemu udało się załatwić wszelkie formalności i otrzymałam zaproszenie, żeby osobiście wystąpić w na tym forum i opowiedzieć, jak realnie wygląda sytuacja w Ukrainie – przyznała Jehorowa – Łucenko.
Dlaczego karetki?
Przypomnijmy, że podczas spotkania Marszałka Marka Woźniaka z Ambasadorem Wasylem Zwaryczem 4 stycznia 2023 roku, Marszałek zadeklarował chęć przekazania konkretnej pomocy rzeczowej i humanitarnej oraz wsparcie zaplecza medycznego stronie ukraińskiej. I tak się stało, bowiem z inicjatywy Marszałka została przyjęta podczas Sesji Sejmiku 30 stycznia tego roku uchwała w sprawie udzielenia pomocy społecznościom lokalnym i regionalnym Ukrainy. Samorząd Województwa Wielkopolskiego zabezpieczył na ten cel 5 mln zł.
Po konsultacjach Marszałka i Ambasadora zadecydowano, że nasza pomoc będzie przekazana w całości do Obwodu Charkowskiego, który jest regionem partnerskim Wielkopolski w Ukrainie od 2002 roku i że będą to karetki z wyposażeniem, które Województwo najpierw zakupi, a następnie przekaże stronie ukraińskiej w formie darowizny.
Po sfinalizowaniu przez nas procedury przetargowej kupiono 7 ambulansów typ B Volkswagen Crafter, wyposażonych m.in. w urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, defibrylatory, nosze główne z transporterami czy przenośne ssaki elektryczne.
Komentarze (0)