Samorząd woj. wielkopolskiego przyznał w piątek 2,3 mln zł pomocy finansowej dla gmin i powiatów, które ucierpiały w sierpniowych nawałnicach. To największe dotąd wsparcie na ten cel od pojedynczego samorządu.

Radni wielkopolskiego sejmiku wielkopolskiego przyjęli uchwałę zatwierdzającą tę pomoc w piątek. Głosowanie było jednomyślne.

Wsparcie trafi do 15 samorządów z Wielkopolski: miasta i gminy Września, gminy Mieleszyn, miasta Gniezno, gminy Opatówek, gminy Dominowo, powiatu wrzesińskiego, gminy Malanów, powiatu rawickiego, gminy Kiszkowo, powiatu gnieźnieńskiego, gminy Chrzypsko Wielkie, gminy miejskiej Koło, miasta i gminy Jaraczewo, gminy Wapno oraz miasta i gminy Nekla.

Wielkopolski marszałek Marek Woźniak przypomniał, że już 18 sierpnia pierwszy raz poinformował starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów, że mogą wystąpić do samorządu województwa wielkopolskiego o środki na usunięcie skutków nawałnic. Piątkowa uchwała to odpowiedź na zgłoszone zapotrzebowanie.

Samorządowcy pomagają gminom dotkniętym przez nawałnice

Wsparciem zostaną objęte prace, które dotyczą budynków oświatowych, obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz pomocy społecznej, a także komunalne budynki mieszkalne i infrastruktura drogowa oraz parkowa.

Decyzja o udzieleniu wsparcia dla kolejnych 17 samorządów, które oszacowały straty w drugiej kolejności – również o wartości około 2 milionów złotych – ma zapaść podczas sesji sejmiku 25 września 2017 roku.

Źródło: Kurier PAP

Czytaj więcej

Skomentuj