Wirtualny model Ziemi ma pomóc zrozumieć skutki zmian klimatycznych

Wirtualny model Ziemi ma pomóc zrozumieć skutki zmian klimatycznych
PAP/jw
31.03.2022, o godz. 10:39
czas czytania: około 2 minut
0

Kilka europejskich instytucji oficjalnie uruchomiło projekt Destination Earth (DestinE), którego celem jest stworzenie wirtualnej symulacji Ziemi – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Dzięki takiemu cyfrowemu modelowi będzie można śledzić i przewidywać zmiany klimatu oraz wpływ człowieka na środowisko.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Projekt, który ruszył 30 marca, jest prowadzony przez Komisję Europejską, we współpracy z ESA, Europejskim Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) i Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT).

Cyfrowy model Ziemi

Celem DestinE jest opracowanie niezwykle dokładnego cyfrowego modelu Ziemi, dzięki któremu będzie można śledzić i przewidywać zmiany środowiska oraz wpływ człowieka na nie. Ma to pomóc w zrozumieniu wpływu zmian klimatu na poszczególne składowe ziemskiego systemu i pozwolić na lepsze podejmowanie decyzji i opracowywanie strategii adaptujących do tych zmian lub im zapobiegającym. W projekcie zostaną wykorzystane najnowsze technologie obliczeniowe, dane satelitarne, a także uczenie maszynowe.

Dane z kosmosu

Europejska Agencja Kosmiczna będzie odpowiedzialna za DestinE Open Core Service Platform, czyli przyjazną dla użytkownika platformę opartą o obserwacyjne dane z kosmosu, w tym dane z projektów Earth Explorer i Copernicus Sentinel, a także dane z ECMWF, a później również od innych dużych europejskich dostawców danych.

EUMETSAT będzie zajmować się „oceanem” wielochmurowych danych, w tym zaprojektowaniem, wdrożeniem, testowaniem i działaniami online. Z kolei rolą ECMWF będzie utworzenie Digital Twin Engine, a w szczególności rozwój dwóch pierwszych cyfrowych bliźniaczek Ziemi, w ramach projektów Digital Twin on Weather-Induced and Geophysical Extremes oraz Climate Change Adaptation Digital Twin.

Replika planety

Projekt DestinE będzie rozwijany stopniowo. Do 2024 roku ma zostać opracowana otwarta platforma cyfrowa i pierwsze dwie cyfrowe bliźniaczki Ziemi. Natomiast pełna cyfrowa replika naszej planety ma zostać opracowana do 2030 roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024