Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Wkrótce analiza technologiczna elektrowni jądrowej

Wkrótce analiza technologiczna elektrowni jądrowej
cza/PAP
19.01.2023, o godz. 10:57
czas czytania: około 2 minut
0

– Jeśli chodzi o trzecią lokalizację elektrowni jądrowej, to wybór technologii nie został jeszcze dokonany. W najbliższych kilku miesiącach będziemy je analizować – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Premier został zapytany w TVP1 w kontekście budowy w Polsce dwóch elektrowni jądrowych. Jedna jest współfinansowana przez Amerykanów, druga przez Koreańczyków, a trzecia miałaby być “francuska”.

SMR-y będą produkowane seryjnie

– Obie te technologie są dość podobne, ponieważ Koreańczycy rozwinęli swoją technologię w oparciu o amerykański Westinghouse. Jeśli chodzi o trzecią lokalizację, to tutaj wybór technologii nie został jeszcze dokonany. Będziemy w ciągu najbliższych kilku miesięcy  dokonywać tego przeglądu. Natomiast teraz koncentrujemy się na tym, aby jak najlepiej przygotować się od strony regulacyjnej, żeby te dwie pierwsze inwestycje mogły ruszyć – powiedział szef rządu.Morawiecki zwrócił uwagę, że jest jeszcze inna inwestycja atomowa, którą są SMR-y. – Małe reaktory, na które stawia między innymi Orlen. To jest też wielka szansa dla polskiego przemysłu, wielka szansa dla polskiej energetyki. Prawdopodobnie mniej więcej za 8-9 lat SMR-y będą już produkowane seryjnie, a to, jak mówią fachowcy bardzo dobry zasób energetyczny dla polskiego przemysłu – ocenił premier.

Trzy oferty budowy elektrowni jądrowych

Oferty budowy elektrowni jądrowych w ramach programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) złożyły amerykańskie Westinghouse, francuskie EDF i koreańskie KHNP. Na początku listopada ub.r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazała, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Wcześniej w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni w oparciu o koreańską technologię. Według przedstawicieli rządu jest to projekt niezależny od PPEJ.

Pierwszy blok jądrowy ma powstać do 2033 roku. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej kolejne bloki miałyby powstawać co dwa lata do 2043 r. Miałyby one moc od 6 do 9 GWe.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024