Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Woda z recyklingu zasili krany w teksańskim El Paso

Woda z recyklingu zasili krany w teksańskim El Paso
ko
28.12.2018, o godz. 10:10
czas czytania: około 2 minut
0

Zmiany klimatu sprawiają, że coraz więcej miast zmaga się z deficytem wody. W El Paso w południowym Teksasie do wodociągów będzie wkrótce trafiać woda z recyklingu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Jeszcze 30 lat temu El Paso nie miało kłopotów z wodą. Zapewniała ją rzeka Rio Grande, płynąca z Gór Skalistych do Zatoki Meksykańskiej. Teraz rzeka wysycha, bo rosną temperatury, a opady śniegu w górach są mniej intensywne.

Już w 1989 r. pojawiały się prognozy, że do 2020 zabraknie wody. Chociaż przedsiębiorstwo wodociągowe El Paso Water od tego czasu zmniejszyło zużycie wody o 35 procent na osobę i pomimo tego, że w El Paso istnieje największy na świecie zakład odsalania wody podziemnej, powodów do niepokoju nie brakuje.

Dlatego El Paso ma stać się jednym z pierwszych miast w USA, które uzdatnia oczyszczone ścieki i zamienia je w wodę pitną. Miasto pracuje nad zbudowaniem zamkniętego obiegu oczyszczalni ścieków z kilkoma etapami oczyszczania, takimi jak filtracja węglowa i UV, by zapewnić bezpieczeństwo pod względem mikrobiologicznym.

“Od toalety do kranu”

“Od toalety do kranu” to idea, która istnieje od wielu lat, ale wiele miast zmagających się z problemami z wodą opierało się przed jej wdrożeniem z powodu oporów, jakie mają odbiorcy.

Jednak perspektywa ta staje się coraz bardziej realna wobec zaostrzających się zmian klimatu. Miasto Perth w Australii ogłosiło w lutym, że rozważa ten pomysł, a Sydney już teraz zasila zaopatrzenie w wodę uzdatnionymi ściekami. Miasto odprowadza oczyszczone ścieki do zlewni rzek zasilających miasto.

W lipcu tym śladem poszła stolica Indii. W tym przypadku oczyszczona woda ma stanowić do 20% wody z kranu w New Delhi w ciągu najbliższych dwóch lat.

Jednym z miast, które już używa oczyszczonej wody ściekowej w swoich wodociągach jest Singapur. Miasto ma pięć oczyszczalni, zwanych nowymi zakładami, które oczyszczają wodę w bardzo wysokim standardzie, dzięki czemu można ją bezpiecznie pić. 40 procent wody z kranu pochodzi obecnie z oczyszczonych ścieków.

Europa póki co dla rolnictwa

Tymczasem w Europie trwają prace nad zwiększeniem udziału wody z recyklingu w zastosowaniach rolniczych. Projekt rozwiązań w tej sprawie przygotowała Komisja Europejska w maju tego roku.

Komisja Europejska zachęca do wykorzystania recyklingowanej wody w rolnictwie

Dziś rocznie wykorzystuje się w Europie na potrzeby rolnictwa 1,1 mld m3 wody “z odzysku”,co stanowi ok. 2,4 proc. oczyszczonych ścieków miejskich. Najwięcej w Hiszpanii, Włoszech i Grecji. Według szacunków KE użycie wody z ponownego obiegu może wzrosnąć 6-krotnie.

Źródło: aljazeera.com

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023