Polska należy do grupy państw szczególnie zagrożonych deficytem wody. Pod względem jej zasobności (porównywalnej z Egiptem) jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie. Według raportu GUS „Ochrona środowiska” z 2021 r. przeciętne zasoby wód w Polsce wahają się na poziomie 60 mld m3, co plasuje nasz kraj bardzo nisko w skali całego kontynentu.
W ciągu roku przeciętne temperatury są w Polsce o prawie 2 stopnie wyższe niż 70 lat temu. Ocieplenie spowodowało znaczące skrócenie zimy i wydłużenie lata, co doprowadziło do przedłużenia sezonu wegetacji roślin.
Firma WTT Innowacje Sp. z o.o. sp.k. z Opola ze swoją „Bezodpadową technologią konwersji ścieków (0-waste)” będzie odpowiedzialna za budowę „demonstratora technologii” w miejscowości Brzeg. Obiekt powstanie w ramach programu „Oczyszczalnia Przyszłości”.
Ponad 5 mln zł dotacji samorządu wojewódzkiego trafiło do gminy Zakroczym na rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Ponad 170 tys. zł trafiło także do spółek wodnych z Baranowa, Żabiej Woli i Tarczyna w ramach programu „Mazowsze dla melioracji”.
– Aby poprawić jakość wody w polskich rzekach, trzeba przede wszystkim zaprzestać regulacji. Tym, co powinniśmy w tej chwili zrobić, to na poważnie zająć się renaturyzacją rzek – mówi dr hab. Andrzej Mikulski, hydrobiolog z Uniwersytetu Warszawskiego.