Reklama

envicon 2023 ad1a

Inwestycje wodne na Mazowszu odpowiedzią na zagrożenie suszą

Inwestycje wodne na Mazowszu odpowiedzią na zagrożenie suszą
Bartłomiej Leśniewski
21.09.2022, o godz. 10:44
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 5 mln zł dotacji samorządu wojewódzkiego trafiło do gminy Zakroczym na rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Ponad 170 tys. zł trafiło także do spółek wodnych z Baranowa, Żabiej Woli i Tarczyna w ramach programu „Mazowsze dla melioracji”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

– W spotkaniu z beneficjentami w Piasecznie wzięli udział radni województwa mazowieckiego Anna Brzezińska, Piotr Kandyba oraz Stefan Traczyk – czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Porządki w Zakroczymiu

Do gminy Zakroczym trafiło 5 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Pieniądze są przeznaczone na poprawę gospodarki wodno-kanalizacyjnej. W ramach projektu zostanie przebudowana stacja uzdatniania wody Prochownia w Zakroczymiu oraz podobny obiekt w miejscowości Henrysin. Ponadto zostanie wybudowana kanalizacja sanitarna w rejonie ul. Akacjowej i Widokowej w Zakroczymiu.

Zakroczym leży w regionie, które Polskie Gospodarstwo Wodne Wody Polskie określają mianem „silnie zagrożonych suszą”. Na takich terenach Wody Polskie zalecają dodatkowe inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną Jednym z priorytetów było także zapewnienie nowych, dodatkowych ujęć wody.

“Mazowsze dla melioracji”

Podczas spotkania w Piasecznie umowę na dofinansowanie z budżetu województwa podpisały także trzy spółki wodne. Środki pochodzą z autorskiego programu wsparcia „Mazowsze dla melioracji”, na który sejmik przeznaczył łącznie 5 mln zł.

Środki na konserwację rowów melioracyjnych, utrzymanie wód i urządzeń wodnych otrzymały:

Gminna Spółka Wodna Baranów I (pow. grodziski) – 65,7 tys. zł,

Gminna Spółka Wodna w Żabiej Woli (pow. grodziski) – 75,3 tys. zł,

Gminna Spółka Wodna Tarczyn (pow. piaseczyński) – 29,8 tys. zł.

– To jeden z kilkunastu programów wsparcia, które jako samorząd realizujemy na terenie województwa mazowieckiego. W dobie tak szybko i gwałtownie zmieniającego się klimatu, kiedy powodzie i susze są coraz częstszymi zjawiskami, taka pomoc nabiera coraz większego znaczenia. Wiele z blisko 250 spółek wodnych na Mazowszu jest niedofinansowanych, przez co często nie są w stanie skutecznie dbać o właściwe funkcjonowanie urządzeń melioracyjnych – zauważa Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

wewo ad2

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023