Od roku trwa spór o podwyżkę opłat za wodę i odprowadzanie ścieków. Na taryfę zaproponowaną przez operatora nie zgodził się regulator rynku. Wody Polskie uznały, że skala podwyżki i jej powody jest nieuzasadniona. Impas trwa.
Około 2 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej, a około 6 tys. dzieci dziennie umiera z powodu chorób związanych ze spożywaniem niedostatecznie oczyszczonej wody – wynika z danych WHO i UNICEF. Wraz z rosnącą liczbą ludności problem z dostępem do wody pitnej będzie się pogłębiał. Niedobory będą odnotowywane nie tylko w Afryce, lecz również w Europie, w tym w Polsce. Skutki z kolei odczują zarówno społeczeństwa, jak i przemysł oraz rolnictwo. Dlatego konieczne jest oszczędzanie wody zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak i w skali makro. Ogromne znaczenie mają też retencja i recykling wody. Bez tego czeka nas katastrofa.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia popiera starania związane z przeciwdziałaniem zagrożeniu powodziowemu na terenie Gliwic. Konieczna jest budowa polderu poniżej ujścia rzeki Bytomki w tym mieście, jak również realizacja zadań związanych z utrzymaniem czystości wód rzeki Kłodnicy - czytamy na stronie Metropolii.
W trzecim kwartale 2022 r. rząd planuje przyjąć wieloletni program gospodarowania zasobami wodnymi w Polsce - poinformowano na stronach wykazu prac legislacyjnych rządu. Program zakłada m.in. budowę 19 zbiorników retencyjnych i ma kosztować ok. 11 mld zł.
Pokrywa lodowa, która jeszcze niedawno przykrywała Wisłę w rejonie Płocka, zniknęła. Krę lodową rozbijały dwa lodołamacze. Mieszkańcy na pewno pamiętają zeszłoroczną sytuację alarmową, więc o podjęcie akcji apelował prezydent miasta, Andrzej Nowakowski. Na chwilę obecną nie ma zagrożenia powodziowego.