Na początku przyszłego roku ma się ukazać rozporządzenie regulujące nowe plany zarządzania ryzykiem powodziowym w Polsce. W ramach projektu „Stop powodzi” przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, w których wzięło udział około 2,5 tys. osób w całym kraju.
Tej zimy Wody Polskie zabezpieczą środkowy odcinek Wisły i tamtejszy Zbiornik Włocławski w sześć lodołamaczy, które w razie potrzeby wyruszą na rzekę do kruszenia pokrywy lodowej. Jednostki te będą stacjonowały przy tamie we Włocławku od 1 grudnia. Służbę zakończą 15 marca 2022 r.
Z analiz Wód Polskich wynika, że poziom wody w jeziorach w Wielkopolsce ulega obniżeniu. Większość jezior w środkowo-zachodniej Polsce wykazuje tendencje do obniżania poziomu wody na przestrzeni ostatnich 60 lat. Wpływ na to mają m.in. długie okresy bezdeszczowe oraz eksploatacje górnicze. Zwiększone zapotrzebowanie na wodę zauważono także u roślin – ma to związek ze wzrostem średniej temperatury powietrza. Niekorzystny bilans wodny w regionie najprawdopodobniej będzie się pogłębiał.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i miasto Hrubieszów podpisały list intencyjny w sprawie wykonania koncepcji programowo-przestrzennej zbiornika wodnego na rzece Huczwa. Inwestycja jest odpowiedzią na wnioski samorządu i oczekiwania lokalnych mieszkańców. Planowany obiekt o powierzchni niemal 20 ha będzie mógł zretencjonować ponad 270 tys. m3 wody, skutecznie przeciwdziałając skutkom suszy i powodzi.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wyłonił wykonawcę rozbiórki zbiornika wodnego na Wilkówce w Wilkowicach koło Bielska-Białej. Prace ruszą niebawem, a ich główna część zostanie wykonana do końca listopada.