Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Wody Polskie: Zbiornik w Hrubieszowie coraz bliżej

Wody Polskie: Zbiornik w Hrubieszowie coraz bliżej
PU
15.11.2021, o godz. 11:03
czas czytania: około 3 minut
0

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i miasto Hrubieszów podpisały list intencyjny w sprawie wykonania koncepcji programowo-przestrzennej zbiornika wodnego na rzece Huczwa. Inwestycja jest odpowiedzią na wnioski samorządu i oczekiwania lokalnych mieszkańców. Planowany obiekt o powierzchni niemal 20 ha będzie mógł zretencjonować ponad 270 tys. m3 wody, skutecznie przeciwdziałając skutkom suszy i powodzi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Planowany zbiornik jest inwestycją wyczekiwaną przez lokalny samorząd i mieszkańców Ziemi Hrubieszowskiej. Obiekt ma spełniać kilka funkcji. Będzie przeciwdziałać skutkom suszy poprzez wzrost dyspozycyjnych zasobów wody z rzeki Huczwa z przeznaczeniem dla retencji powierzchniowej. Kolejne zadanie to zmniejszanie zagrożenia powodziowego dzięki rezerwie na wypadek przejścia wezbrania do rzeki Bug. Zbiornik pozwoli również na optymalne nawodnienie użytków bezpośrednio do niego przyległych, wraz z ochroną cennych ekosystemów przyrodniczych. Będzie także dostępny dla mieszkańców, co pozwoli na rozwój rekreacji i turystyki wodnej, przyczyniając się do ożywienia gospodarczego regionu.

– Ten zbiornik powstaje jako wielofunkcyjny obiekt przeciwpowodziowy i zabezpieczający przed suszą. Systematycznie zwiększamy środki inwestycyjne na Lubelszczyźnie. W tym roku jest to kwota przekraczająca 20 mln zł  – mówi Przemysław Daca.

Zbiornik boczny z zasilaniem z rzeki Huczwy, wraz z jazem piętrzącym lub pompownią i budowlami wpustowo-upustowymi, będzie usytuowany w dolinie Huczwy w odcinku ujściowym do rzeki Bug w Hrubieszowie, na lewym brzegu rzeki. Szacunkowy koszt jego realizacji wyniesie ok. 30 mln zł, zaś oddanie obiektu planowane jest do końca 2026 roku.

– Porozumienie, które podpisaliśmy, jest krokiem milowym dla rozwoju retencji na Ziemi Hrubieszowskiej – dodała Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.

Odbudują jaz

Kolejną ważną inwestycją dla regionu będzie modernizacja jazu w Malicach w gminie Werbkowice. Do końca bieżącego roku zostanie wykonana dokumentacja projektowa. Zadanie realizowane w ramach Programu Kształtowania Zasobów Wodnych na Terenach Rolniczych zostanie ukończone w przyszłym roku, a jego szacunkowy koszt to ok. 3,2 mln zł. Odbudowa jazu wpisuje się w działania na rzecz zwiększania retencji korytowej w Polsce, dzięki czemu możliwe jest skuteczne przeciwdziałanie suszy rolniczej, poprawa bilansu wodnego, optymalne nawodnienie pól i lepsze plony.

Kształtowanie retencji w całej Polsce

Program Kształtowania Zasobów Wodnych na Terenach Rolniczych zakłada realizację 650 zadań w latach 2020-2022 o wartości blisko 160 mln zł w celu nawodnienia obszaru nawet 300 tys. ha w całym kraju i wzrostu krajowego wskaźnika retencji o ponad 1%. Tylko w 2020 roku Wody Polskie wykonały 200 zadań za kwotę 32 mln zł, retencjonując dodatkowe 60 mln m3 wody, co pozwoliło podnieść ogólnopolski poziom retencji pierwszy raz od kilkudziesięciu lat. W tym roku realizowanych jest kolejne 200 zadań, zaś aktualnie prowadzone piętrzenia na ponad 2 tys. urządzeń, pozwalają na zmagazynowanie dodatkowych 313 mln m3 wody.

Współpraca z samorządami i rolnikami

Wdrażanie programu jest możliwe dzięki ścisłej współpracy z lokalnymi samorządami oraz spółkami wodnymi zrzeszającymi rolników, będących właścicielami urządzeń melioracyjnych. W sprawie retencji korytowej odbyło się już ponad 800 spotkań z przedstawicielami m.in. samorządów, spółek wodnych i rolników w ramach Lokalnych Partnerstw ds. Wody. W zakresie współpracy dotyczącej m.in. kształtowania zasobów wodnych, zawarto blisko czterdzieści takich partnerstw na kwotę niemal 3 mln zł. Retencja korytowa polega na wykorzystywaniu urządzeń piętrzących na rzekach i przekierowywania wody do urządzeń melioracyjnych, dla przywrócenia im dwufunkcyjności. Pozwala to na stworzeniu systemów nawadniania, które umożliwiają gromadzenie wody w czasie wzmożonych opadów i zatrzymywanie jej na czas suszy. Dzięki temu możemy skutecznie walczyć ze skutkami suszy na terenach rolniczych, poprawić ich bilans wodny, doprowadzić do wzrostu poziomu wód gruntowych, zyskać optymalne nawodnienie upraw, lepsze plony oraz mikroklimat, jak również zwiększyć krajowy wskaźnik retencji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Wody Polskie
css.php
Copyright © 2024