Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Nowe taryfy wod-kan w Krośnie i gminie Korczyna

Nowe taryfy wod-kan w Krośnie i gminie Korczyna
R.G.
06.09.2023, o godz. 10:55
czas czytania: około 2 minut
0

Krośnieński Holding Komunalny, do którego należy spółka Wodociągi Krośnieńskie, otrzymał zgodę Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Rzeszowie na skrócenie czasu obowiązywania dotychczasowej taryfy zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Taryfy w dotychczasowym kształcie wprowadzono 1 stycznia 2021 r. i miały one obowiązywać przez trzy lata, aż do końca bieżącego roku.

– Taryfy, zatwierdzone jeszcze w 2020 roku, były nieadekwatne do aktualnych warunków ekonomicznych – wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. – Spowodowane to było bardzo dużym wzrostem kosztów działalności wodociągowej w ostatnich latach, które nie były uwzględnione w tych taryfach.

Radykalne spowolnienie inwestycji

– Ponieważ spółka ponosiła znaczące straty na działalności wodociągowej, musiała radykalnie spowolnić, a nawet ograniczyć i zawiesić wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji, związanych z rozbudową sieci wodociągowo-kanalizacyjnej – zaznacza prezes KHK. – Zatrzymane zostały również tak ważne zadania jak przygotowanie procesów modernizacji Zakładów Uzdatniania Wody „Wisłok” w Iskrzyni i „Jasiołka” w Szczepańcowej. Taka sytuacja była bardzo niepokojąca, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych i rosnącego ryzyka niedoborów wody w przyszłości – dodaje prezes holdingu.

Inflacja i podwyżki cen

Jak zauważa prezes Janusz Fic, na wzrost kosztów złożyły się przede wszystkim inflacja, podwyżki cen energii elektrycznej, gazu oraz odsetek od zaciągniętych kredytów i pożyczek.

Na obecnym etapie Krośnieński Holding Komunalny otrzymał zgodę na zmianę taryf dla miasta Krosna i gminy Korczyny.

Kolejne wnioski o zmianę taryf zostały złożone także dla gmin Wojaszówka, Miejsce Piastowe, Chorkówka, Krościenko Wyżne, Jedlicze i Iwonicz-Zdrój.

Ile zapłacą odbiorcy?

Wyższe stawki opłat za wodę i ścieki dla Krosna i gminy Korczyna weszły od 1 września. Cena za wodę dla gospodarstw domowych wzrasta w Krośnie o 19,7 proc, za ścieki – o 4,8 proc. W gminie Korczyna woda drożeje o 19,5 procent, ścieki – o 13,2 procent. Zmieniły się też stawki opłat abonamentowych.

Oszczędnościowe działania wodociągowców

– Podwyżka ta jest niestety dla mieszkańców znacząca, ale jest i tak niższa od wskaźnika skumulowanej inflacji za okres od zatwierdzenia dotychczasowej taryfy – mówi Janusz Fic.

Zmniejszenie wysokości podwyżki opłat za wodę i ścieki było możliwe dzięki oszczędnościowym działaniom, jakim jak w rozbudowa własnych źródeł energii, które ograniczyły wpływ wzrostu kosztów energii na prowadzoną działalność.

Dodajmy, że ponad 40 procent energii zużywanej w Wodociągach Krośnieńskich pochodzi z własnych instalacji prądotwórczych, zainstalowanych w zakładach (ujęcia wody funkcjonują w Sieniawie, Szczepańcowej i Iskrzyni).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024