Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Wodór wkracza na kolej

Wodór wkracza na kolej
dom
26.05.2020, o godz. 12:46
czas czytania: około 1 minuty
0

Po 530 dniach i ponad 180 tys. przejechanych kilometrów, dwa pierwsze na świecie pociągi wodorowe Coradia iLint pomyślnie zakończyły fazę testową. Wyprodukowane przez firmę Alstom składy realizowały - w fazie poprzedzającej produkcję seryjną - przewozy pasażerskie od września 2018 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Coradia iLint to pierwszy na świecie pociąg pasażerski wyposażony w ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru w energię elektryczną. Pociąg jest w pełni bezemisyjny i cichy, a co najważniejsze – emituje jedynie parę wodną i skroploną wodę. Został także wyposażony w kilka innowacyjnych rozwiązań, m.in. technologię czystej konwersji energetycznej, umożliwiającą elastyczne magazynowanie energii w bateriach oraz inteligentny system zarządzania mocą napędową i dostępną energią.

– Testy pociągów wodorowych udowodniły, że technologia ta może być z powodzeniem stosowana w codziennej obsłudze składów pasażerskich. Pozyskano także cenne dane do dalszego rozwoju – powiedział Jörg Nikutta z Alstom.

Od 2022 r. pociągi Coradia iLint będą zastępować, będące jeszcze w eksploatacji, spalinowe zespoły trakcyjne. Jako pierwsza technologii wodorowej zaufała Spółka dla Ruchu Regionalnego (LNVG) z niemieckiego kraju związkowego Dolnej Saksonii, zamawiając w firmie Alstom 14 składów Coradia iLint wraz z usługą serwisowania i dostawą paliwa wodorowego na 30 lat. Z kolei firma Linde zbuduje w pobliżu Bremervoerde stację tankowania wodoru.

– Projekt ten ma ogromne znaczenie dla polityki przemysłowej, która wykracza daleko poza Niemcy. Jesteśmy świadkami powstania pierwszego konkurencyjnego produktu wodorowego w dziedzinie mobilności wdrożonego na poziomie przemysłowym – podsumował dr Bernd Althusmann, minister gospodarki i transportu Dolnej Saksonii.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024