Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Wody Polskie chcą inwestować w OZE

Wody Polskie chcą inwestować w OZE
dom/PAP
09.03.2020, o godz. 11:43
czas czytania: około 2 minut
0

Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie chcą zarabiać na odnawialnych źródłach energii. Jeszcze w tym roku instytucja zamierza stworzyć biznesplan.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował PAP, że firma “doszła do ściany” jeśli chodzi o ściągalność opłat. Obecnie opłaty za usługi wodne, pobór wody i odprowadzanie ścieków (przejęte od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) stanowią jedynie ok. 30 proc. jej przychodów – ok. 400 mln zł rocznie. Dlatego Wody Polskie chcą wejść na rynek odnawialnych źródeł energii i na tym zarabiać. Obecnie trwają prace nad stworzeniem odpowiedniego biznesplanu, który jeszcze w tym roku ma być gotowy. Przygotowują go firmy zewnętrzne.

– W tej chwili ściągamy blisko 100 proc. należnych opłat rocznie i ta pozycja nie będzie się zwiększać, a więc nie mamy już zdolności do podnoszenia dochodów. Zrobiliśmy jednak wewnętrzne analizy, z których ewidentnie wyszło, że najbardziej dla nas opłacalne jest inwestowanie w zieloną energię – wodną i słoneczną. Jest to najlepszy sposób na pozyskiwanie dodatkowych środków. W ub. r. oddaliśmy nową elektrownię wodną na Świnnie Porębie. Wkrótce uruchamiany nowoczesne turbiny elektryczne na Stopniu Wodnym w Malczycach. Mamy też zdiagnozowane ponad 800 miejsc, w których można zmodernizować starsze elektronie wodne lub uruchomić nowe. Szczególną wagę przykładamy do rozwoju fotowoltaiki na obiektach hydrotechnicznych – mówi P. Daca.

Wody Polskie poinformowały także, że elektrownia Świnna Poręba w skali roku planuje wyprodukować ok. 10 MWh energii, a obiekt w Malczycach, łącznie na trzech generatorach, ma moc ok. 10,6 MW.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023