Wody Polskie otrzymają 61 mln zł na wyposażenie i sprzęt przeciwpowodziowy. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła wniosek o dofinansowanie. Rzecznik instytucji poinformował także o planowanych podwyżkach dla pracowników.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej złożyło wniosek o dofinansowanie w celu stworzenia rezerwy na działania przeciwpowodziowe.

– Za te pieniądze po rozstrzygnięciu przetargu zostanie zakupionych kilkaset ciągników i samochodów terenowych dla nadzorów wodnych – mówi Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

– Rezerwa na działania przeciwpowodziowe nie może być wydana na nic innego – zaznaczył Kieruzel w odpowiedzi na pytanie, czy pieniądze można przeznaczyć na zaspokojenie potrzeb płacowych. Od początku powstania Wód Polskich w jednostce trwa bowiem konflikt na tym tle.

Wody Polskie: będzie kolejny protest

Rzecznik poinformował jednak, że kilkusetzłotowe podwyżki netto są zaplanowane na początek przyszłego roku. Będą one przekazane grupom najmniej zarabiającym, czyli średniego szczebla specjalistom.

Wody Polskie zatrudniają prawie 6 tys. osób, z których niektórzy pracowali wcześniej w jednostkach rządowych, a inni w samorządach różnego szczebla. W tej chwili trwa audyt, który ma wskazać największe dysproporcje płacowe między osobami wykonującymi te same zadania, a inaczej usadowionymi w strukturze i z różnymi zarobkami. – Dysproporcje te są czasem nawet dwukrotne – powiedział rzecznik Wód Polskich.

Pod koniec roku zarząd Wód Polskich zamierza także wypłacić nagrody dla wszystkich swoich pracowników.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

8 Komentarze

Skomentuj