Wody Polskie otrzymają 61 mln zł na wyposażenie i sprzęt przeciwpowodziowy. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła wniosek o dofinansowanie. Rzecznik instytucji poinformował także o planowanych podwyżkach dla pracowników.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej złożyło wniosek o dofinansowanie w celu stworzenia rezerwy na działania przeciwpowodziowe.

– Za te pieniądze po rozstrzygnięciu przetargu zostanie zakupionych kilkaset ciągników i samochodów terenowych dla nadzorów wodnych – mówi Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Eko lokator Gdansk 300 x 250

– Rezerwa na działania przeciwpowodziowe nie może być wydana na nic innego – zaznaczył Kieruzel w odpowiedzi na pytanie, czy pieniądze można przeznaczyć na zaspokojenie potrzeb płacowych. Od początku powstania Wód Polskich w jednostce trwa bowiem konflikt na tym tle.

Wody Polskie: będzie kolejny protest

Rzecznik poinformował jednak, że kilkusetzłotowe podwyżki netto są zaplanowane na początek przyszłego roku. Będą one przekazane grupom najmniej zarabiającym, czyli średniego szczebla specjalistom.

Wody Polskie zatrudniają prawie 6 tys. osób, z których niektórzy pracowali wcześniej w jednostkach rządowych, a inni w samorządach różnego szczebla. W tej chwili trwa audyt, który ma wskazać największe dysproporcje płacowe między osobami wykonującymi te same zadania, a inaczej usadowionymi w strukturze i z różnymi zarobkami. – Dysproporcje te są czasem nawet dwukrotne – powiedział rzecznik Wód Polskich.

Pod koniec roku zarząd Wód Polskich zamierza także wypłacić nagrody dla wszystkich swoich pracowników.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

7 Komentarze

  1. Eeee , najlepiej to byśta nakupili takich innowacyjno- ekologicznych BMW (za 160 tyś. od sztuk)i, jak Lasy Państwowe co to będą jeździły na prąd z czarnego złota………

  2. Całkiem słusznie, traktory przydadzą się, – będzie je można pokazywać w ramach propagandy że WP są już przygotowane na wielką wodę….Tylko jeden problem…Kto za 1900 zł wsadzi tyłek na ten traktor?…Panowie dlaczego nie chcecie zrozumieć, że jest 21 wiek i ludzie w Polsce już nie chcą pracować za miskę ryżu?…Od samego mieszania kawa nie będzie słodka…….

  3. 7,8 tys. zł – takie było w czerwcu 2017r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w Lasach Państwowych. To było blisko 4 razy więcej niż najniższa krajowa. Dzisiaj mają na pewno więcej! W 2016 roku Lasy Państwowe zatrudniały na etatach ponad 25 tys. osób. Przy takich zarobkach Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe generowało ok. 0,1% PKB.
    Pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie mają około 6 tys. etatów. Powinni zarabiać co najmniej tyle co Panowie Leśnicy. Woda – błękitne złoto 21 wieku, dlaczego nie generuje zysku, dlaczego pracownicy Wód Polskich są traktowani gorzej, mając co najmniej tak samo wymagającą pracę? 61mln na zakup samochodów – 300 nadzorów x 200tys i poszło. A co dalej? Ściema i kolejne obietnice… Dodatek funkcyjny u leśnika to nawet 5,8tys. miesięcznie. Lasy Państwowe mogą a Wody Państwowe już nie? Pracownicy WP śpijcie dalej…

Skomentuj