Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz Prezes Wód Polskich Przemysław Daca spotkali się z przedstawicielami związków zawodowych działających w Wodach Polskich. – Rozmowy są trudne i nie po naszej myśli – mówią związkowcy.

Było to drugie w ciągu tygodnia spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z prezesem Wód Polskich i ministrem. Wcześniej pracodawca otrzymał od Solidarności listę 12 pytań, ważnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, na które Związek do tej pory nie otrzymał odpowiedzi.

Największym problemem jest wysokość wynagrodzeń. – Ich wysokość odbiega zasadniczo od obowiązujących na rynku pracy i to źle wróży przyszłości przedsiębiorstwa. Ludzie związani z gospodarką wodną odejdą do innych branż, bo zmusi ich do tego życie – uważa Marcin Jacewicz, przewodniczący największego związku w Wodach Polskich – NSZZ Solidarność. Jacewicz obawia się, że doprowadzi to do paraliżu instytucji, bo pozostali pracownicy będą mieli jeszcze więcej obowiązków.

Będą negocjacje z premierem?

Związkowcy chcą przekonać ministra Gróbarczyka do rozmów z premierem o zwiększeniu finansowania nowo powstałej instytucji. – Budżet Wód Polskich był niedoszacowany, jeśli chodzi o wynagrodzenia i środki na działanie – uważa Jacewicz.

Wody Polskie. Zdezelowane komputery, brak samochodów i 58 mln zł dziury budżetowej

Ustalono, że zostanie powołany zespół ds. regulaminów wynagrodzeń i pracy, a przyjęte wcześniej bez konsultacji ze związkami zawodowymi regulaminy uznano za nieważne.

Solidarność będzie też namawiać pracowników Wód Polskich, którzy przyjęli niekorzystne dla nich porozumienia zmieniające warunki pracy i płacy (głównie dotyczy to osób wcześniej zatrudnionych w samorządach) do wycofania tego oświadczenia woli, bowiem, jak uważa związek podjęte zostało pod presją pracodawcy, oraz przystąpienia do renegocjacji umów.

Wody Polskie: pracownicy nadal bez umów. „W tej firmie wrze”

Kolejne spotkanie z prezesem Wód Polskich Przemysławem Dacą ma się odbyć w przyszłym tygodniu, natomiast z ministrem Markiem Gróbarczykiem za miesiąc.

Nowi zastępcy Prezesa

Wczoraj poinformowano też o odwołaniu Mateusza Balcerowicza, dotychczasowego zastępcy prezesa Wód Polskich ds. Usług Wodnych. W jego miejsce Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk powołał Jarosława Czarneckiego.

Stanowisko zastępcy Prezesa Wód Polskich ds. Ekonomicznych i Organizacyjnych Minister powierzył Patrycji Szpak. Oboje nowi zastępcy wcześniej pracowali w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Z pełnienia funkcji Zastępcy Prezesa odwołana została również Iwona Koza.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

42 Komentarze

Skomentuj