Wody Polskie. Zbiornik wodny w Wilkowicach zniknie w II kwartale

Wody Polskie. Zbiornik wodny w Wilkowicach zniknie w II kwartale
PU/PAP
26.02.2022, o godz. 16:04
czas czytania: około 2 minut
0

Rozbiórka zbiornika wodnego na rzece Wilkówce w Wilkowicach koło Bielska-Białej zakończy się w drugim kwartale roku. Rozbiórkę nakazał w 2019 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego po tym, jak po kilku dniach ulew zbiornik wypełnił się w sposób niekontrolowany i pojawiło się zagrożenie przerwaniem zapory.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Obecnie prowadzone są roboty związane z częściową rozbiórką kanału odprowadzającego. Wykonawca rozpoczął także prace ziemne polegające na budowie nasypów i wzmocnieniu skarp zbiornika, jednak ich kontynuacja będzie możliwa, gdy poprawią się warunki atmosferyczne.

– Utrzymująca się duża wilgotność gruntu, spowodowana opadami, nie sprzyja pracom ziemnym. Na bieżąco prowadzony jest także monitoring geodezyjny. Nie będzie to miało wpływu na termin zakończenia prac – mówi Linda Hofman, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Decyzja inspektora

Zgodnie z decyzją inspektora prace rozbiórkowe obejmują demontaż zapory czołowej zbiornika wraz z przepławką oraz urządzeniami tworzącymi z nią całość techniczno-użytkową, czyli budowlą przelewowo-upustową z komorami czerpnymi i kanałem odprowadzającym, budynkiem sterowni, ubezpieczeniem czaszy zbiornika wraz z drogą technologiczną. Od listopada ubiegłego roku wykonawca zakończył już rozbiórkę m.in. wieży upustowo-przelewowej, budynku sterowni oraz betonowego ekranu zapory czołowej od strony odwodnej.

3 mln od Wód Polskich

– Po zakończeniu zadania teren zostanie uporządkowany. Zachowana zostanie zapora przeciwrumowiskowa na potoku Wilkówka, niecka wypadowa oraz elementy czaszy zbiornika, stanowiące jednocześnie zabezpieczenie drogi gminnej i mostu w jej ciągu na wysokości zbiornika – mówi Linda Hofman.

Zbiornik o powierzchni niespełna 7 tys. m2, którego ziemna zapora czołowa ma 106 m długości i 5,2 m szerokości, zostanie rozebrany kosztem blisko 3 mln zł. Zadanie jest finansowane przez Wody Polskie.

Kilka deszczowych dni

Decyzja inspektora nadzoru o rozbiórce zapadła ponad dwa lata temu po wezbraniach wody w maju 2019 r. Wystarczyło wówczas kilka deszczowych dni, by zbiornik o pojemności 30 tys. m3 wypełnił się w sposób niekontrolowany, grożąc przerwaniem zapory. Ewakuowano kilkudziesięciu mieszkańców z zabudowań położonych poniżej czaszy akwenu. Z uwagi na bezpieczeństwo, Wody Polskie wykonały krótko potem dodatkowe otwory w wieży przelewowo-upustowej, które umożliwiły swobodny przepływ wód Wilkówki przez czaszę nawet podczas wezbrania powodziowego.

Zaledwie kilka lat „kariery”

Zapora na Wilkówce została zbudowana kilka lat temu przez Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Obiekt miał piętrzyć wodę dla celów pitnych, na wypadek suszy oraz służyć rezerwą na ewentualność wezbrań i powodzi. Wody Polskie uważały, że z uwagi na liczne wady, zbiornik nie pełnił swoich projektowych funkcji. Potwierdził to Ośrodek Technicznej Kontroli Zapór w Katowicach. Według specjalistów, od 2015 r. korpus zapory pozostawał w złym stanie technicznym i nie mógł bezpiecznie piętrzyć wody.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024