Wrocław na wojnie z… komarami

Wrocław na wojnie z… komarami
Bartłomiej Leśniewski
19.05.2022, o godz. 8:35
czas czytania: około 2 minut
0

Samoloty, ryby i lawenda – to sojusznicy Wrocławian w wojnie, którą w ramach akcji #KomarNieSiada władze miasta prowadzą przeciw uciążliwym insektom. Urząd Miasta Wrocławia zapowiada kolejne działania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Aż 1250 ha metodą lotniczą – tereny zielone wzdłuż wrocławskich rzek, 360 ha metodą naziemną – parki i zieleńce plus 350 ha kompleksowego odkomarzania w dolinie Bystrzycy. A ponadto 50 zarybionych zbiorników i akcje rozdawania lawendy. Oto nasze sposoby na walkę z komarami – chwali się Urząd Miasta Wrocławia.

Sprzyjające komarom warunki

– Przez Wrocław płyną – oprócz Odry – cztery większe rzeki. Czasem jesteśmy nazywani Wenecją Północy. Nic więc dziwnego, że komary, związane z wodą, lubią nasze miasto – czytamy na wroclaw.pl.

Miejscy urzędnicy informują, że od ponad 20 lat prowadzą wrocławski Program Kontroli Liczebności Komarów. Prowadzi go Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia. Na podstawie jego raportów wyznaczane są miejsca wymagające przeprowadzenia oprysków – działania w terenie prowadzone są od początku marca do końca października.

– Mamy zmapowanych około 300 potencjalnych miejsc rozwoju komarów. Ustalana jest wielkość populacji owadów i podejmowane są decyzje o przeprowadzeniu określonych zabiegów, określając przy tym dawki preparatu – informuje Grzegorz Rajter z  Urzędu Miasta Wrocławia.

Broń chemiczna i biologiczna

Urzędnicy miejscy wymieniają sposoby, których użyją w walce z plagą. Są to:

  • działania prowadzone przy użyciu preparatu biologicznego, który działa wybiórczo na larwy komarów rozwijające się w wodzie – zabiegi mogą być prowadzone w każdych warunkach atmosferycznych, są bezpieczne dla życia ludzi i przyjazne środowisku, preparat jest aplikowany do wody;
  • Działania preparatami chemicznymi, przy użyciu minimalnej dawki, aby była skuteczna przy ograniczaniu dorosłych osobników, a tym samym pozwoliła na zachowanie jak największej ilości pozostałych owadów, w szczególności pszczół.

Preparaty biologiczne i chemiczne będą rozpylone z samolotu w sumie na 1250 ha terenów zielonych wzdłuż Odry, Bystrzycy, Widawy i Ślęzy oraz pól irygacyjnych na Osobowicach. Odkomarzanie metodą naziemną prowadzone jest w parkach i terenach zielonych wzdłuż dolin rzecznych.

Zapach i ryby

Naturalnym sprzymierzeńcem wrocławian w walce z larwami komarów są ryby. Dlatego wiosną i jesienią zarybia się we Wrocławiu ok. 50 zbiorników wodnych, gdzie trafia narybek, który żywi się larwami komarów.

Zapach ma ogromne znaczenie w świecie owadów, dlatego ważne, aby otaczać się roślinami odstraszającymi komary. Warto sadzić lawendę, miętę pieprzową, komarzycę, kocimiętkę, bazylię, mirt, koper włoski czy surmię bignoniową.

Miasto, podobnie jak w poprzednim roku, przy okazji różnych wydarzeń będzie rozdawać lawendę.

– Pierwsze sadzonki lawendy rozdawaliśmy mieszkańcom na Dniu Odry 2022 przy Bulwarze Dunikowskiego. 21 maja 2022 r. będziemy prowadzili kampanie informacyjną wraz z wręczaniem sadzonek podczas Dni Przyrodników, czyli pikniku organizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczy na Pawłowicach – mówi Grzegorz Rajter.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024