Pierwszy etap parku wrocławianie wybrali w głosowaniu WBO 2020. Projekt nr 1 zdobył 3 892 głosy. Koszt jego realizacji to ok. 2 mln złotych. W tym roku mieszkańcy złożyli już także projekt następnego etapu we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim.
– Ostatnio podpisaliśmy umowę z wykonawcą – firmą PM Project, która do końca 2021 roku przygotuje projekt nowego parku w centrum miasta, oparty na dotychczasowych wstępnych założeniach. Następnie rozpoczniemy realizację – wyjaśnia Marek Szempliński z zarządu zieleni miejskiej.
Dodatkowo miasto wkrótce podpisze umowy o wsparcie w realizacji parku deweloperów, którzy na Kępie Mieszczańskiej realizują inwestycje mieszkaniowe. Pierwsza taka umowa, z najwyższą kwotą dofinansowania, została już podpisana z największym wrocławskim deweloperem, spółką Archicom.
Koncepcja opracowana z mieszkańcami
Miasto w 2020 r. – we współpracy z mieszkańcami – opracowało koncepcję parku na Kępie Mieszczańskiej. Uwzględnia ona propozycje przedstawione przez wrocławian w trakcie konsultacji społecznych: m.in. zazielenienia terenu oraz dodatkową infrastrukturę, m.in. strefy zabaw czy urządzenia sportowe.
Mieszkańcy chcieli także otwarcia parku na Odrę i zagospodarowania terenu położonego przy brzegu oraz połączenia za pomocą kładek z sąsiednimi osiedlami: Nadodrzem oraz Szczepinem.
– Na przygotowany projekt miały wpływ sugestie z trzech stron, czyli przedstawicieli miasta, mieszkańców zrzeszonych w grupie „Park na Kępie Mieszczańskiej” oraz deweloperów budujących na Kępie Mieszczańskiej – wyjaśnia Monika Glińska, liderka konsultacji społecznych prowadzonych z imienia Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich.
Nowy centralny park Wrocławia będzie terenem z wyznaczonymi strefami rekreacyjno-wypoczynkowymi, które powstaną przy zachowaniu zaproponowanego układu ścieżek, ciągów pieszo-rowerowych, co umożliwi swobodną komunikację po całym parku. Strefy mają być odpowiednio oddalone od zabudowy mieszkaniowej, aby hałas nie był uciążliwy dla żyjących tam osób.
– Istniejący starodrzew będzie wzbogacony o nowe, liczne nasadzenia drzew i krzewów. Szata roślinna będzie oparta na propozycjach przedstawionych podczas konsultacji, z zachowaniem naturalistycznego charakteru parku, ukształtowania terenu i otwarcia widokowego na rzekę. Podczas realizacji zakłada się pozostawienie istniejącej zieleni i ograniczenie do minimum liczby wycinek. Wprowadzona zostanie także zieleń izolacyjna – podkreśla Joanna Koniecka-Pasierska, dyrektor ds. inwestycji w ZZM.
Park Mieszczański
Czterohektarowy park na Kępie Mieszczańskiej to jedna z inwestycji, które miasto zrealizuje na dwóch działkach kupionych od Agencji Mienia Wojskowego w sierpniu 2020 r. Za obie nieruchomości Wrocław zapłacił wojsku prawie 6 milionów złotych.
– To wyjątkowa rzecz w skali kraju, by w sercu metropolii znaleźć działkę 4 hektarową, która będzie przeznaczona pod ogólnodostępną zieleń i tereny rekreacyjne. To może być nasz Central Park. Dla porównania: nowy park Mieszczański będzie dwukrotnie większy od parku Staromiejskiego – mówił podczas podpisywania aktu notarialnego prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Komentarze (0)