W sumie nowe piece pojawią się w 134 gminnych budynkach mieszkalnych we Wrocławiu. Realizacja obejmuje 1258 mieszkań – zostanie w nich zlikwidowanych 1645 pieców.

Pieniądze pochodzące z budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego zostaną przeznaczone dodatkowo na działania promocyjne i edukacyjne mieszkańców. Łączna kwota wszystkich zadań realizowanych w ramach projektu wyniesie ponad 32 mln zł, z czego 22 mln to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

– To  kolejne wsparcie, które pomoże w walce o czyste powietrze na Dolnym Śląsku. Zależy nam na skutecznym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Modernizacja systemów grzewczych to ważny element tych działań – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Przedstawiciele Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW informują, że wpłynęło już ponad 1100 wniosków a kilkaset kolejnych jest procedowanych.

–  Odpowiedzialność za poprawę jakości powietrza dotyczy nas wszystkich, dlatego tak ważne jest, aby oprócz działań miasta, wrocławianie sami chcieli wymieniać swoje piece, korzystając z naszych dotacji. To, co bardzo cieszy, to fakt, że pomimo pandemii mieszkańcy są coraz bardziej zainteresowani wymianą pieców na ekologiczne źródła ciepła. Odnotowujemy wzrost liczby przyjętych wniosków do programu KAWKA Plus o 10% w stosunku do ubiegłego roku – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Warto przypomnieć, że  liczba zlikwidowanych wrocławskich palenisk w latach 2014-2019 to 8130 sztuk. Do wymiany wciąż pozostało 18 tys. pieców.

Czytaj więcej

Skomentuj