Zwiększenie interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej to główny cel projektu, który realizować będzie Wrocław we współpracy z firmą Nokia Solutions and Networks. W czwartek podpisano list intencyjny o współpracy i wdrażaniu strategii inteligentnego miasta.

Wrocław razem z Nokią będzie głównie realizował dwa projekty, które jednak nie zamkną listy współpracy. – Pierwszy z projektów to pomysł nowego przystanku komunikacji miejskiej – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia. Przystanek będzie interaktywny. Mieszkańcy będą otrzymywać  komunikaty dotyczące na przykład wydarzeń w najbliższej okolicy. Sami też będą mogli wysyłać komunikaty i informować np. o swoich pomysłach. Na przystanku będzie zieleń, a w planach urządzenia, które w upalne dni będą chłodzić pasażerów.

Drugi projekt to kwestia bardzo dokładnej lokalizacji pojazdu komunikacji, tak aby w sposób precyzyjny można było określić jego miejsce oraz czas przybycia. – GPS nie jest aż tak dokładny – informuje Maciej Bluj. I podkreśla, że istotną kwestią będą także zmiany cyklów sygnalizacji na skrzyżowaniach w momencie, kiedy autobus czy tramwaj dojedzie do danej krzyżówki. Wiceprezydent  przypomina również, że Wrocław już realizuje projekt Smart City. Polega on na próbie wykorzystania nowych technologii z korzyścią dla mieszkańców miasta. Przykład stanowi Inteligentny System Transportu.

Z kolei Piotr Kaczmarek, prezes firmy Nokia Solutions and Networks wyjaśnia, że zamiarem podpisanego dokumentu jest szeroko pojęta współpraca w zakresie rozwoju idei Smart City i wzmocnienia wizerunku Wrocławia jako miasta „inteligentnego”. – Nokia w tej chwili zatrudnia ponad 6000 osób, z czego aż 4000 pracuje we Wrocławiu i to właśnie tu opracowujemy technologie przyszłości, m.in. sieć 5G. Cieszymy się, że ten potencjał będziemy mogli wykorzystać także do rozwoju inteligentnego miasta. List intencyjny to dopiero początek, mam nadzieję, owocnej i długofalowej współpracy, przynoszącej korzyści dla wszystkich mieszkańców – mówi Piotr Kaczmarek.

Czytaj więcej

Skomentuj