Bez systemowych rozwiązań w zakresie finansowania i współpracy pomiędzy nauką i biznesem nie jesteśmy w stanie w perspektywie kilkunastu lat utrzymać oczekiwanego poziomu rozwoju gospodarczego naszego kraju, uważa dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska. Weźmie on udział w kongresie Envicon Water 2018 w sesji dotyczącej współpracy nauki, przedsiębiorstw wod-kan i samorządów.

Przewaga konkurencyjna w Polsce w stosunku do innych, bardziej rozwiniętych krajów, wynikająca zasadniczo z niskich kosztów pracy, zmniejsza się, czego dobrym przykładem jest obecna i prognozowana sytuacja na rynku pracy. Dlatego nie powinniśmy zaprzepaścić tej szansy i musimy wykorzystać jak najlepiej, celowo i efektywnie dostępne środki finansowe, pisze Krystian Szczepański w najnowszym numerze „Przeglądu Komunalnego”.

Autor uważa, że musimy wypracować uczciwe zasady współpracy pomiędzy nauką i biznesem, nauczyć się wybierać najlepsze projekty, ale również je odpowiednio monitorować.

Co najważniejsze – nie należy bać się podejmowania trudnych decyzji, np. o zamknięciu realizacji projektu, ponieważ uzyskiwane wyniki nie pozwolą osiągnąć zdefiniowanego celu. Wydaje się, że tylko w taki sposób wykorzystamy potencjał rozwojowy, który przyniesie wymierne efekty ekonomiczne.

Envicon Water 750 x 300

Będzie łatwiej? 

Szczepański wskazuje na działania rządu wprowadzające ułatwienia dla przedsiębiorców, m.in. tzw. Pakiet 100 Zmian dla Firm, którego celem jest zniesienie najbardziej uciążliwych przepisów utrudniających prowadzenie biznesu.

Na drugie ważne rozwiązanieKonstytucję Biznesu, czyli największą zmianę prawa gospodarczego przeprowadzoną w ostatnich latach – składa się pakiet ustaw, których celem jest przede wszystkim zmiana relacji przedsiębiorców z administracją na bardziej partnerskie.

„Jednak bez rozwiązań systemowych w zakresie innowacyjności nie jesteśmy w stanie utrzymać naszej konkurencyjności” – pisze Krystian Szczepański na łamach miesięcznika.

Nauka i branża

Pozyskiwanie nowych technologii i wiedzy niezbędnej do prowadzenia nowoczesnego biznesu jest podstawą współczesnej przedsiębiorczości. Jak uprawnić transfer wiedzy, przyspieszyć wdrożenia nowych technologii, jaki jest potencjał naukowy branży wod-kan  i czy stać branżę na projekty strategiczne? – to tematy jednej z sesji zaplanowanych w czasie Envicon Water 2018, który odbędzie się od 5 do 6 czerwca w Bydgoszczy.

Krystian Szczepański przedstawi modele finansowania, możliwości rozwoju i współpracy środowiska naukowego z biznesem. Prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach Zbigniew Gieleciak przedstawi to, w jaki sposób ekoinnowacje w branży wod-kan są motorem jej rozwoju i fundamentem budowy smart city, a dr hab. inż.  Monika Żubrowska-Sudoł z Politechniki Warszawskiej opowie o innowacyjnych rozwiązaniach i technologiach w gospodarce wodno-ściekowej, o wizjach i kierunkach rozwoju.

Możliwości dofinansowania projektów dla branży wod-kan zostanie omówiona przez Oktawiana Makowskiego z Narodowego Centrum Badań. Poznamy też dobre przykłady inwestycji branży wod-kan oraz nowe technologie, które powstały przy współpracy wspomnianych dwóch środowisk, o których opowie Kamil Janiak z MPWiK Wrocław.

O osadach, taryfach i zarządzaniu

Inne tematy nadchodzącego Envicon Water 2018 to:

  • polska polityka wodna;
  • osady ściekowe;
  • polityka taryfowa;
  • zarządzanie przedsiębiorstwem wod-kan.

Podczas pierwszego dnia kongresu w Operze Nova w Bydgoszczy odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone nagrody w konkursach „Inwestycja Roku 2017 Wod-Kan” oraz „Manager Roku 2017, a magazyn “Wodociągi-Kanalizacja” będzie obchodził 15-lecie powstania. Galę zwieńczy koncert Janusza Radka oraz uroczysty bankiet.

Kongres Envicon Water 2018 towarzyszy Targom Wod-Kan.

Envicon Water 750 x 300

Czytaj więcej

Skomentuj