Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wstrzymajcie destabilizację naszych finansów – apelują samorządy

Wstrzymajcie destabilizację naszych finansów – apelują samorządy
Bartłomiej Leśniewski
31.08.2023, o godz. 14:18
czas czytania: około 2 minut
0

Przedstawiciele organizacji tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego stanowczo wyrażają sprzeciw wobec planów wprowadzenia przepisów, które mogą prowadzić do dalszej destabilizacji finansów samorządu terytorialnego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ich głębokie zaniepokojenie wywołuje projektowana ustawa okołobudżetowa na rok 2024.

Odebranie subwencji rozwojowej

„Niezrozumiałym i nieuzasadnionym jest działanie zmierzające do odebrania samorządom subwencji rozwojowej oraz należnego uzupełnienia dochodów z CIT za 2022 r. Tego rodzaju nadzwyczajne kroki stoją w sprzeczności z wcześniejszymi zasadami udziału jednostek samorządowych w dochodach z PIT i CIT, które zostały wprowadzone w 2021 r.” – czytamy komunikacie, który wspólnie wydały Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich,  Unia Miasteczek Polskich i Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowo, takie działania wprowadzają niepewność prawną i niszczą zaufanie do prawa, uniemożliwiając jednostkom samorządu terytorialnego racjonalne planowanie finansowe.

Podwójna szkoda

„Warto podkreślić, że pozyskiwanie funduszy unijnych przez jednostki samorządu terytorialnego wiąże się z koniecznością zapewnienia wkładu własnego, opartego na solidnych planach finansowych oraz zdolności kredytowej. Naruszenie tej stabilności może negatywnie wpłynąć na zdolność pozyskiwania funduszy na inwestycje, co jest istotne w perspektywie finansowej UE” – podkreślają samorządowcy.

Ich zdaniem nie do zaakceptowania jest fakt, że rząd kieruje projekt ustawy do Sejmu nie określając jednocześnie skutków finansowych tych działań. Przywoływane argumenty w uzasadnieniu projektu ustawy, dotyczące wzrostu dochodów z jednego źródła jako uzasadnienia dla redukcji dochodów z innego źródła, nie wytrzymują analizy.

„Szczególnie nieakceptowalne jest nierówne traktowanie jednostek samorządu terytorialnego, które zostają pozbawione prawa pełnego udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych za 2022 r. Odbiera to jednostkom możliwość uczestniczenia równoprawnie w tych dochodach, co budzi poważne zastrzeżenia” – piszą samorządowcy.

Apel

Przedstawiciele organizacji apelują o rozważne podejście do zmian w finansach samorządów terytorialnych i unikanie działań, które mogą prowadzić do destabilizacji i utraty zaufania. „Ostatecznie, utrzymanie stabilności finansowej samorządów terytorialnych jest kluczowe dla ich zdolności do planowania i realizacji ważnych inwestycji oraz działań na rzecz lokalnych społeczności” – czytamy w komunikacie.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024