Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

WUF, czyli światowy test dla Katowic

WUF, czyli światowy test dla Katowic
R.G.
04.07.2022, o godz. 11:32
czas czytania: około 4 minut
0

Światowe Forum Miejskie to nie tylko przestrzeń do szerokiej dyskusji na ważne globalne tematy. To także wydarzenie mające być wzorcem dla organizatorów innych imprez. W tym roku nacisk kładziono na dbałość o planetę i funkcjonalność dla uczestników.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Trwają podsumowania tegorocznej 11. edycji Światowego Forum Miejskiego (ang. World Urban Forum), które odbywało się w dniach 26-30 czerwca 2022 r. w Katowicach.

– Światowe Forum to swoista lekcja dla zarządzających miastami, dotycząca tego, jak je rozwijać, żeby coraz bardziej były przyjazne dla mieszkańców i przygotowane na różne sytuacje, jakich ostatnio doświadczyliśmy, takie jak pandemia czy konflikty zbrojne w różnych częściach świata – mówi prezydent Katowic dr Marcin Krupa. – Wszyscy, którzy przybyli do Katowic, mieli szansę zobaczyć transformację miasta  – jedną z największych w tej części Europy. Odbyła się ona dzięki mieszkańcom i została doceniona przez gości z różnych stron świata – podkreśla prezydent.

Zielona przyszłość miast

WUF to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. Organizowane jest cyklicznie co dwa lata. Natomiast gospodarzami, a zarazem współorganizatorami 11. sesji WUF było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i Miasto Katowice. Po raz pierwszy Światowe Forum odbyło się w Europie Środkowo-Wschodniej. A hasło polskiej edycji WUF brzmiało: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

Ponad 16 tysięcy uczestników

W WUF11 osobiście uczestniczyło ponad 10 tys. osób ze 174 państw i ponad 6 tys. osób, które dołączyły online.

To również pierwsze w historii Światowe Forum, które zorganizowano w formie hybrydowej – stacjonarnie oraz on-line, co zgodnie z zasadą przewidującą szeroki udział obywateli w dyskusjach było dla uczestników dużym ułatwieniem.

Dyskusja podczas WUF11 skupiała się wokół siedmiu głównych zagadnień: Miasta sprawiedliwe, Zielona przyszłość miast, Innowacje i technologie, Budowanie odporności miast, Planowanie i zarządzanie miejskie, Przyszłość gospodarki i finansów miejskich i Reagowanie na kryzysy i odbudowa miast.

43 państwa na Urban EXPO

Natomiast atrakcją, która podczas każdego Światowego Forum Miejskiego cieszy się największym zainteresowaniem, było Urban EXPO, czyli przestrzeń wystawiennicza w której swoje pawilony prezentują państwa, miasta, organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz firmy.

W przypadku Katowic na 8 tysiącach metrów kwadratowych swoje stanowiska prezentowało 89 wystawców z 43 krajów ze wszystkich regionów świata, czyli m.in. z USA, Niemiec, Francji, Meksyku, Korei Południowej, Indonezji, Kenii czy Tajlandii. Warto też wiedzieć, że połowa wystawców pochodziła spoza Europy.

WUF wzorcem dla innych wydarzeń

Dodajmy, że podczas trwania WUF promowano zasady dbałości o środowisko, np. obiekt, w którym odbywały się główne wydarzenia był w pełni zasilany odnawialnymi źródłami energii. Wszystkie rośliny podlewano uzdatnionymi skroplinami z klimatyzatorów (OZE). Natomiast rośliny takie jak drzewa zostaną przekazane do szkółek leśnych. A materiały, które zostały przygotowane do aranżacji przestrzeni WUF11 będą recyklingowe lub oddane do dalszego użytku. Ponadto. Operator Logistyczny WUF zobowiązany został do wykorzysta części materiałów do przygotowania następnych wydarzeń lub do przerobienia ich na torby wielorazowe. Podczas Światowego Forum Miejskiego obowiązywał też zakaz wykorzystywania plastiku w jakiekolwiek formie w związku z czym dania serwowane w FoodCourt imprezy podawano na materiałach biodegradowalnych. Dostawy realizowano w godzinach nocnych, tak aby nie utrudniać poruszania się mieszkańcom miasta.

Funkcje przyjazne człowiekowi

WUF obsługiwało 250 wolontariuszy z 24 krajów. I ponad 40 tłumaczy języka migowego. W ramach 11 scen WUF, w Katowicach odbyło się blisko 150 wydarzeń. Główny obiekt w którym odbywała się konferencja oznakowano liniami prowadzącymi dla osób niedowidzących. Organizatorzy WUF przygotowali podjazdy i zainstalowali podnośniki, tak aby każda scena była dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wiele obiektów wyposażono w pętle indukcyjne – były to m.in. punkty informacyjne, strefa rejestracji, audytorium, Spodek, Sala do Okrągłych stołów, Pawilon Polski. Przygotowano również mapy dotykowe opisane braill’em całego centrum konferencyjnego.

Patronat do końca roku

Nadal aktywny jest natomiast Program WUF w Twoim mieście, czyli oficjalny patronat udzielany do końca 2022 roku wydarzeniom bliskim ideom Światowego Forum Miejskiego. Efektem jego uzyskania jest nadanie tytułu „Oficjalnego wydarzenia towarzyszącego 11. Sesji Światowego Forum Miejskiego – WUF11”. O to miano mogą się ubiegać wyłącznie wydarzenia, które tematem nawiązują do co najmniej jednego z sześciu „dialogów” WUF11.

WUF w skali świata

Pierwszą sesję WUF zorganizowano w 2002 roku w Nairobi. Dotychczas forum gościło m.in. w Vancouver, Kuala Lumpur czy Abu Zabi i gromadziło od kilku do nawet 20 tysięcy uczestników z całego świata. Pomysłodawcą i głównym organizatorem WUF jest UN-Habitat, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024