Z Agnieszką Gołębiewską, Associate Manager w Michael Page, rozmawia Tomasz Czarnecki.
Polski Ład boleśnie ugodził w budżety polskich samorządów. Według rządowych wyliczeń roczny ubytek dochodów polskich JST sięgnie 132,3 mld zł w ciągu 10 lat. Pieniędzy zabraknie na inwestycje, dopłaty do gospodarki odpadami, do wodociągów i kanalizacji, komunikacji miejskiej, na utrzymanie zieleni. Już zaczyna ich brakować. A kolejni włodarze mówią o potrzebie konstrukcji „budżetów trwogi” czy – w bardziej optymistycznym wariancie – „budżetów przetrwania”.
Wzrost odnotowywanych przez organy ścigania i organy administracji przypadków patologii w gospodarce odpadami, szczególnie często na terenach gminnych (np. porzucane odpady), był podstawą do zaostrzenia sankcji w Kodeksie karnym za przestępstwa w środowisku. Aktualna sytuacja wymusza na samorządach konieczność zwiększonego nadzoru oraz kontroli w obszarze gospodarki odpadami, począwszy od podmiotów obsługujących gminy w zakresie odbioru odpadów. Kontrole podmiotów odbierających odpady to ustawowy obowiązek gmin
22-24 listopada to trzy bardzo ważne dni dla osób zainteresowanych energią i recyklingiem. Zapraszamy na 19. edycję konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii”. Tradycyjnie przygotowaliśmy moc (nie tylko) merytorycznych atrakcji.
Jaka jest przyszłość instalacji termicznego przekształcania odpadów? Z jednej strony mamy program wspierający tego rodzaju inwestycje a z drugiej pojawiają się protesty utrudniające ich realizacje. Czy takie instalacje są bezpieczne? Czy program wspierający powstawanie ITPOK zostanie przedłużony? Dlaczego inwestycje w instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych są tak ważne?