Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Wybrano wykonawcę remontu rzeźby "Żyrafy" w Parku Śląskim

Wybrano wykonawcę remontu rzeźby
pap/jw
23.06.2024, o godz. 14:24
czas czytania: około 2 minut
0

Park Śląski wybrał wykonawcę remontu 16-metrowej rzeźby „Żyrafy”. W piątek na platformie przetargowej spółki ogłoszono, że renowację przeprowadzi firma Art Forum z Krakowa, której oferta wyniosła 399 750 zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

To dokładnie taka kwota, jaką Park Śląski zamierzał przeznaczyć na remont. Druga firma, która wzięła udział w postępowaniu – Sudvid-Group z Częstochowy – zaproponowała 699 327,57 zł.

Czwarty przetarg

Był to w sumie czwarty ogłoszony w 2024 r. przetarg na remont “Żyrafy”. Pierwszy oraz drugi unieważniono, ponieważ oferty były zbyt wysokie. W trzecim najkorzystniejszą złożyło Art Forum. Wtedy również było to 399 750 zł. Została jednak odrzucona ze względów formalnych.

Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał około jedenastu miesięcy na wykonanie prac projektowych i uzyskanie niezbędnych ekspertyz, a także przeprowadzenie prac budowlanych i konserwatorskich.

Renowacja rzeźby

Głowę “Żyrafy” zdemontowano w połowie 2023 r., kiedy stwierdzono, że jej mocowania się poluzowały. Było to konieczne, aby uniknąć poważniejszego uszkodzenia rzeźby i zapewnić bezpieczeństwo gościom Parku Śląskiego. Głowa została zabezpieczona i od tego czasu czeka na renowację. Remont musi się odbyć zgodnie z wymogami konserwatora, ponieważ w 2011 r. “Żyrafa” została – podobnie jak inne rzeźby w Parku Śląskim – wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego.

“Żyrafa” to jeden z symboli Parku Śląskiego. Ma status kultowej, ponieważ kojarzy się z tym miejscem wielu pokoleniom. Znajduje się na głównej drodze do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, nazwanej Aleją Żyrafy. Jest widoczna m.in. z Osiedla Tysiąclecia oraz łączącej Chorzów i Katowice drogi krajowej nr 79.

Rzeźba została odlana w 1959 r. w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Koncepcję plastyczną przygotowali Leopold Pędziałek i Leszek Dutka, a projekt konstrukcji – Jerzy Tombiński. “Żyrafa” w swoich założeniach jest minimalistyczna – składa się z trzech nóg, długiej szyi oraz głowy.

W 2000 r. “Żyrafa” została pomalowana na kolor żółty w brązowe łaty, aby bardziej przypominać prawdziwe zwierzę. W 2011 r. przeszła renowację, przywrócono jej pierwotny, jednolity jasny kolor.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024