Ładowanie Wydarzenia

« Powrót do Kalendarium

  • To event minęło.
fot. A.Jaroński

Jakkolwiek przyjazne dla klimatu, zamykanie kopalń niepokoi górników. I to nie tylko ich: gminy boją się dziur w budżecie, regiony wyludnienia, a młodzież braku perspektyw. Dodatkowo niepewność potęguje coraz intensywniejszy kryzys energetyczny, który w obliczu nadciągającej zimy niesie ze sobą widmo braku ciepła i energii elektrycznej.

Z problemami zrodzonymi przez transformację regionów węglowych mierzy się nie tylko Polska, ale też inne państwa w Europie, kłopoty energetyczne to natomiast doświadczenie niemal całego kontynentu. Jak radzą sobie z nimi Polacy, a jak Niemcy? Tym m.in. wyzwaniom poświęcona będzie międzynarodowa konferencja “Przeminęło z węglem. Regiony górnicze w poszukiwaniu nowej energii”. Wydarzenie organizowane przez Polską Zieloną Sieć (PZS) odbędzie się 19 października br. w godz. 9.30-16.30 w Centrum Prasowym Newserii przy ul. Chmielnej 73 w Warszawie. Aby wziąć udział w konferencji należy wypełnić formularz rejestracyjny.

W kierunku zeroemisyjności

 Imprezę otworzy podróż w przyszłość. Inspiracją jest Wielkopolska Wschodnia, w której kończą się zasoby węgla brunatnego, a która zamierza zostać pierwszym zeroemisyjnym regionem w Polsce. I to już w 2040 roku! Czy regiony górnicze, które i tak ulegają głębokim zmianom strukturalnym mogą być forpocztą nowej klimatycznej jakości? O przeszkodach, możliwościach i wyzwaniach opowie grono ekspertów, wśród których będą m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady Ministrów, rządu Republiki Federalnej Niemiec oraz reprezentanci niezależnych instytucji badawczych.

W polskich, jak i niemieckich doświadczeniach z kształtowaniem powęglowej rzeczywistości nie zabraknie perspektywy lokalnej społeczności. W panelu o oddolnym zaangażowaniu opowiedzą goście, którzy nową energię widzą nie w stołecznych i unijnych urzędach, ale w zakładzie pracy czy wśród sąsiadów.

 Premiera raportu

Podczas konferencji odbędzie się premiera raportu o modelowym procesie włączania różnych grup mieszkańców w oddolne kształtowanie zmian w regionach węglowych. Udział społeczności to jeden z najważniejszych elementów tego, w jaki sposób powinna przebiegać sprawiedliwa transformacja. Polska Zielona Sieć od lat prowadzi szkolenia i warsztaty oraz organizuje wydarzenia, na których spotykają się różne strony procesu. O łączeniu energii mieszkańców w tym modelu opowie sam autor raportu, prof. Przemysław Sadura.

Więcej na “Przeminęło z węglem” 

Partnerzy wydarzenia

Portal Komunalny
Energia i Recykling