– Widzimy wyraźnie, jak problematyczne może być oparcie energetyki wyłącznie na węglu. Przyszłość leży w zielonej energii. Musimy wykorzystywać możliwości, jakie daje technologia, a potencjał jest tutaj bardzo duży – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Innowacje, takie jak odzysk ciepła z odlewni Volkswagena czy projekt Aquanetu i Veolii polegający na produkcji energii ze ścieków, pozwalają nie tylko na pozyskanie ogromnych ilości ciepła, ale także redukcję zużycia węgla i poprawę jakości powietrza w Poznaniu. To niezwykle istotne działania na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
W dniach 22-24 listopada w Gdańsku odbędzie się 19. edycja konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii”.
Tradycyjnie przygotowano moc (nie tylko) merytorycznych atrakcji.
Więcej na temat:
Odzysk ciepła w Szlachęcinie
Ciepło ze ścieków komunalnych oraz zasoby tzw. ciepła traconego, które powstaje w procesach technologicznych towarzyszących oczyszczaniu ścieków, mogą być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej zarządzanej przez Veolię Energię Poznań. Produkuje ona i dostarcza ciepło do ok. 60% mieszkańców Poznania. Wstępna koncepcja zakłada budowę pomp ciepła w Centralnej i Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków, o mocy odpowiednio 16 i 5 MW. Szacowany potencjał odzysku ciepła wynosi 460 tys. GJ rocznie. Pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla o 50 tys. ton w skali roku, czyli tak, jakby posadzić 7 mln drzew.
– Razem z Aquanet wdrożyliśmy już z powodzeniem takie rozwiązanie w podpoznańskim Szlachęcinie, gdzie innowacyjna instalacja kogeneracyjna przyczyniła się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Cały czas aktywnie poszukujemy możliwości wdrożenia rozwiązań w zakresie poprawy efektywności energetycznej w mieście wykorzystując potencjał nowoczesnych rozwiązań w energetyce – powiedział Jan Pic, prezes, dyrektor generalny, Veolia Energia Poznań SA.
Aquanet i Veolia planują również przeprowadzenie oceny możliwości wykorzystania osadów ściekowych do produkcji zielonego wodoru, a także przygotowanie koncepcji budowy nowych źródeł energii przez Veolię Energię Poznań na terenach Aquanetu w obrębie Poznania.
Nie można marnować energii z ciepła odpadowego
Zawarte porozumienie wpisuje się w zobowiązania wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu w ramach podejmowania inicjatyw mających na celu troskę o środowisko oraz osiągnięcie do roku 2050 neutralności klimatycznej. Jest także częścią szeroko zakrojonych ekologicznych i energetycznych działań Poznania w ramach rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym i poszukiwania oraz rozwoju wytwarzania energii z odnawialnych źródeł przy jednoczesnej minimalizacji wykorzystania paliw kopalnych.
– Veolia chce być partnerem w zrównoważonym rozwoju miast. Chcemy zminimalizować nasz ślad ekologiczny poprzez ograniczenie zużycia zasobów naturalnych oraz maksymalizację wykorzystania rozwiązań bazujących na idei GOZ. Zwłaszcza dziś, w kryzysowym czasie, nie możemy sobie pozwolić na marnowanie potencjału tkwiącego w cieple odpadowym – powiedział Frédéric Faroche, prezes, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.
Komentarze (0)