Reklama

envicon 2023 ad1a

Wzmacnianie muru oporowego Warty w Poznaniu

Wzmacnianie muru oporowego Warty w Poznaniu
PU
30.06.2022, o godz. 8:25
czas czytania: około 2 minut
0

Rozpoczęły się prace polegające na remoncie fragmentu muru oporowego na lewym brzegu Warty. Blisko stumetrowy odcinek jest naprawiany i wzmacniany, bo był już w złym stanie technicznym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Wzmacnianie muru oporowego Warty na obecnym etapie polega przede wszystkim na umocnieniu podwodnej części jego konstrukcji.

– Za pomocą odpowiedniego dźwigu wbijane są stalowe ścianki. W kolejnych krokach odnawiana będzie nadwodna, ceglana część. Wykorzystywane podczas tych prac będą wiszące rusztowania – mówi Barbara Plenzler-Horváth, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Nowa konstrukcja stalowa

Prace toczą się na lewym brzegu Warty, w rejonie przepompowni na Garbarach. Inwestycja zapobiegnie dalszej degradacji konstrukcji muru, który powstrzymuje osuwanie się gruntu.

Część podwodna muru składaj się z elementów drewnianych i jest obecnie wzmacniania nową konstrukcją stalową. W następnym etapie prac przestrzeń między starą ścianką nabrzeża a nową wypełni beton. Dzięki takiemu wzmocnieniu poprawi się stateczność muru oporowego, a ścianka stalowa przejmie parcie gruntu w dolnej części nabrzeża. Dno rzeki wzdłuż muru zostanie dodatkowo umocnione pasem z kamieni, co zabezpieczy mur przed podmywaniem.

Zmiany nad wodą

Zmieni się również część nadwodna muru. Skorodowane i powyginane odbojnice zostaną zdemontowane i zastąpione nowymi, które będą zawierać elementy drewniane. Charakterystyczne ceglane ściany zostaną oczyszczone, a ubytki uzupełnione materiałem jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego. Proces gruntownego czyszczenia i zabezpieczenia przed korozją przejdą także stalowe elementy muru, takie jak m.in. dźwigary i pierścienie cumownicze. Odtworzona zostanie także drabina zejściowa. Wykonawca zajmie się również zagospodarowaniem terenu wzdłuż muru, dogęści grunt i posadzi tam niskie krzewy oraz założy trawniki.

źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

wewo ad2

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023