Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Wzmocnienie GIOŚ i wyższe kary za nielegalne składowanie odpadów - oto niektóre propozycje MKiŚ

Wzmocnienie GIOŚ i wyższe kary za nielegalne składowanie odpadów - oto niektóre propozycje MKiŚ
MŁ/PAP
20.05.2024, o godz. 11:22
czas czytania: około 2 minut
0

Wzmocnienie GIOŚ, zaostrzenie kar za nielegalne składowanie odpadów, utworzenie parku narodowego Dolina Dolnej Odry - m.in. te propozycje przedstawi premierowi minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska - poinformował w poniedziałek Radiu RMF24 wiceszef tego resortu Mikołaj Dorożała.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Minister Hennig-Kloska przedstawi w poniedziałek premierowi specjalną notatkę, w której resort rekomenduje zadania związane z ochroną środowiska – poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała, odnosząc się do kroków podjętych przez MKiŚ po pożarze nielegalnego składowiska odpadów w Siemianowicach.

Wzmocnienie GIOŚ i systemu kontroli

“Potrzebne jest wzmocnienie Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska, powiązanie jej z lokalnymi inspekcjami i zwiększenie liczby pracowników, którzy będą w sposób systemowy kontrolować proces koordynacji pracy między służbami i samorządowcami. Konieczne jest też zaostrzenie kar oraz rozszerzenie odpowiedzialności wytwórców odpadów niebezpiecznych” – powiedział Dorożała.


Już 10 czerwca 2024 szkolenie online:

Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, delikty administracyjne i kontrole podmiotów korzystających ze środowiska

szczegóły: kontrole.abrys.pl


 

Budowa dróg zamiast ochrony środowiska?

Wiceszef resortu klimatu zwrócił również uwagę, że z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydaje się 1,5 mld zł na budowę dróg, zamiast na ochronę środowiska. “Te pieniądze powinny iść na wsparcie takich projektów (ochrony środowiska – PAP) i o tym pani minister Hennig-Kloska w tej notatce mówi” – zaznaczył.

Ochrona Odry

W notatce, którą szefowa MKiŚ ma w poniedziałek przekazać premierowi Donaldowi Tuskowi znajdą się również wnioski dotyczące ochrony Odry. Resort proponuje m.in. wykreślenie z ustawy przyjętej przez Sejm ubiegłej kadencji wszystkich inwestycji służących dalszemu uregulowaniu rzeki, a także utworzenie nowego parku narodowego na terenie Międzyodrza, w dolnym odcinku rzeki – przekazał Dorożała.

“Rozmawiamy o utworzeniu parku narodowego Dolina Dolnej Odry pod Szczecinem, w gminach Gryfino, Widuchowa, Kołbaskowo. Trzeba również umożliwić organizacjom społecznym udział w postępowaniach dotyczących pozwoleń wodno-prawnych. Potrzebne jest także ułatwienie inwestycji w infrastrukturę odsalającą i odzyskującą ciepło z wód pokopalnianych. Niezbędne jest też wdrożenie wniosków wynikających z kontroli NIK na temat zmiany przepisów dotyczących oceny skumulowanego wpływu ścieków na stan rzeki” – wskazał wiceminister.

Lasy cenne społecznie

Mikołaj Dorożała poinformował również, że do końca sierpnia resort wspólnie z leśnikami, społecznikami i regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska zamierza wytypować lasy “cenne społecznie” dla 10 największych aglomeracji w Polsce. “Te lasy mają mieć inną funkcję wiodącą, zamiast gospodarczej – społeczno-przyrodniczą. Nie znaczy to, że chcemy tam zrobić rezerwaty. Gospodarka leśna będzie prowadzona, ale w taki sposób, który nie zaburza tej funkcji” – uzupełnił.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024