Reklama

ad1a poleco 24 [08.10-16.10.24]

Bezpłatne XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa już za tydzień w Poznaniu

Bezpłatne XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa już za tydzień w Poznaniu
Judyta Więcławska
10.10.2024, o godz. 7:26
czas czytania: około 6 minut
0

"Fokus na zieleń" to hasło przewodnie XVIII edycji Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, bezpłatnego wydarzenia organizowanego przez redakcję miesięcznika "Zieleń Miejska" w ramach targów Gardenia w Poznaniu, w dniach 17-18 października br. Rejestracja nadal jest otwarta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Forum Miejska Sztuka Ogrodowa od początku, a więc od 18 lat, towarzyszy Międzynarodowym Targom Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. Na stałe więc wpisało się w kalendarz wydarzeń branżowych, którego w planowaniu aktywności, po prostu nie można pominąć. Czego można spodziewać się w tegorocznej odsłonie Forum?

Zieleń miejska bez filtra

– W nawiązaniu do przewodniego hasła, na tereny zieleni miejskiej spojrzymy bez filtra. – zapewnia Judyta Więcławska, redaktor prowadząca miesięcznik “Zieleń Miejska”, organizatorka Forum. – Będzie więc mowa zarówno o ochronie drzew i krzewów w przestrzeni miejskiej, ale też o czynnej walce z betonozą, doborze nasadzeń miejskich, wykorzystaniu błękitno-zielonej infrastruktury oraz o inwazyjnych gatunkach roślin. Pojawi się też stosunkowo nowe zagadnienie, a więc sztuczna inteligencja w projektowaniu terenów zieleni. – dodaje.

Przed nami dwa dni inspirujących wykładów, debata z udziałem ekspertów i niebywała okazja do spotkania praktyków, którzy zjadą z całej Polski do Poznania by wymienić się wiedzą i doświadczeniem. Tego po prostu nie można przegapić! Wraz z partnerem – Grupą MTP – serdecznie zapraszamy do udziału. Rejestracja jest zupełnie darmowa i wygodna, bo dostępna online pod tym linkiem: zielenmiejska.abrys.pl.

Porozmawiamy o drzewach

Drzewa miejskie w ostatnich latach mają się coraz gorzej. Odpowiedzialne są za to nie tylko zmiany klimatyczne, ale my ludzie – bagatelizując podstawową wiedzę o potrzebach drzew, gatunków w nich bytujących, usługach ekosystemowych jakie drzewa dla nas świadczą. Stąd też sporo uwagi na Forum poświęcimy właśnie drzewom. – Aby dobrze zarządzać drzewami w mieście trzeba poznać ich funkcjonowanie, zrozumieć ich potrzeby, otworzyć się na nie. Potrzeba zbudować empatię. Tymczasem sposób postępowania z drzewami w terenach zurbanizowanych pozostawia wiele do życzenia już od etapu projektowego, poprzez etap sadzenia, po etap pielęgnacji i ochrony przez cały okres ich życia w różnych fazach rozwoju. – zaznacza Dominika Krop-Andrzejczuk, architektka krajobrazu – projektantka z Pracowni Architektury Krajobrazu IKROPKA, która otworzy Forum wystąpieniem dotyczącym Kodeksu dobrych praktyk.

19 września 2024 roku w ramach kampanii #EUTreeTag drzewa w setkach miast Europy zostały oznaczone ekologicznymi plakatami TreeTag, prezentującymi ich wartość. O efektywnych sposobach komunikowania znaczenia drzew w miastach, bazując na kampanii #EUTreeTag opowie z kolei Kamil Witkoś-Gnach, prezes Zarządu Nature Based Tree Management.

Błękitno-zielona infrastruktura i korytarze zieleni

“Ogrody deszczowe – czy to więcej niż retencja?” – o gdańskich doświadczeniach z tworzenia błękitno-zielonej infrastruktury opowie Ryszard Gajewski, prezes Zarządu Gdańskie Wody.

Odpowiedzią miast na zmiany klimatu są także korytarze zieleni. Co ciekawe, Poznań wdraża innowacyjne rozwiązania, rozszerzając miejski system zieleni o łączniki pomiędzy parkami, lasami a osiedlowymi terenami zieleni. – Są to trasy piesze i rowerowe, obsadzone szpalerami drzew i krzewów, które mają poprawić dostępność do przyrody oraz stanowić odpowiedź na wyzwania klimatyczne. Nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania (uchwalone w 2023 roku) przewiduje powstanie 200 km takich łączników, wzmacniając klinowo-pierścieniowy system zieleni w mieście, a przez to ograniczyć miejską wyspę ciepła. – zajawia swą prelekcję Marek Wróbel, dyrektor w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Miejska wyspa ciepła

Zjawisko miejskiej wyspy ciepła zostało zbadane i opisane jeszcze w poprzednim stuleciu, ale poważnym problemem powszechnie odczuwalnym przez przeciętnego mieszkańca stało się w wieku XXI. – Z roku na rok sytuacja jest coraz trudniejsza i dotyczy nie tylko dużych miast, ale wszelkich obszarów zabudowanych. Zazielenianie budynków jest jednym z ważniejszych sposobów łagodzenia MWC, zwłaszcza w zabetonowanych miastach, pozbawionych gruntu rodzimego. Wiele krajów na świecie stosuje różnego rodzaju zachęty do wprowadzania zieleni na budynki. – stwierdza dr inż. Marta Weber-Siwirska, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia “Dachy Zielone”. Również w Polsce mamy przykłady takich działań, które mogą być przykładem dla samorządów, ale także spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych o czym będzie mowa na Forum.

Walka z betonozą

“Szare na zielone. Jak zazielenić polskie miasta?” to z kolei temat prelekcji Agaty Milanowskiej, architekt krajobrazu, która jest zdania, że rolą projektanta, architekta krajobrazu jest odpowiednia “diagnoza” przestrzeni. – Wierzę, że dla architekta krajobrazu słowo klucz to Natura… to jedno słowo kryje w sobie procesy, które my możemy powielać by uleczyć krajobraz miejski. Przywoływana przez naukowców zasada 3/30/300 to współczesna definicja luksusu w mieście oraz warunków, sprzyjających zachowaniu zdrowia fizycznego i psychicznego: 3 drzewa za oknem, 30% pokrycia koronami drzew terenów w mieście, 300 metrów do najbliższego miejsca naturalnej zieleni. Czy miasta są w stanie ten przyrodniczy luksus zagwarantować mieszkańcom? – zada to pytanie na Forum nasza prelegentka.

Sztuczna inteligencja na pomoc?

Żyjemy w czasach kiedy wpływ technologii coraz dobitniej wkracza w każdą sferę naszego życia. Architektura krajobrazu również coraz śmielej sięga po te narzędzia. Jesteśmy świadkami coraz ściślejszej i bardziej skomplikowanej fuzji natury i technologii. XXI wiek przynosi nam m.in. możliwość wizualizacji w 3D. Technologia sztucznej inteligencji daje niespotykaną dotąd precyzję i możliwość przewidywania i rozwiązywania potencjalnych problemów już na etapie projektowania. Mariaż technologii z naturą niewykluczone, że zacieśni się jeszcze bardziej…

– Architektura krajobrazu staje się coraz bardziej multidyscyplinarna niejako zmuszając do przejścia na tryb pracy w większej skali, może nawet globalnej. Potrzebujemy jej bardziej niż dotychczas, ale profesja ta będzie potrzebowała zmian, również wsparcia nowymi technologiami, w tym sztucznej inteligencji, aby móc sprostać rosnącym oczekiwaniom zmieniającego się świata… – zapowiada swoją prelekcję Krzysztof Mielicki, architekt krajobrazu.

Drugie życie odpadów biodegradowalnych

Żyjemy także w czasach, w których ogórek jest pakowany w folię, banany wkładane do plastikowego pudełka, a jedna tabletka zapakowana jest w pudełko dla 20 tabletek. Rolą człowieka na tym etapie zanieczyszczenia planety jest jak najlepsza segregacja odpadów. Niby nic wielkiego, ale pomaga w znacznym stopniu odciążyć planetę. Poprzez odpowiednią segregację odpadów biodegradowalnych dajemy szansę na drugie życie w/w frakcji. Wytworzony kompost w Regionalnym Zakładzie Odzysku Odpadów jest wykorzystywany jako podłoże bogate w składniki odżywcze dla nowo tworzonych skwerów o czym opowie tercet: Agnieszka Lipska, Katarzyna Rogulska oraz Urszula Walter-Mamono z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie.

Zmiany klimatu a inwazyjne gatunki obce

W ramach Forum Miejska Sztuka Ogrodowa sięgniemy także po kontrowersyjne tematy. Jednym z nich jest występowanie w przestrzeni miejskiej inwazyjnych gatunków obcych. Nasz gość – Mikołaj Siemaszko, komentuje: inwazyjne gatunki obce to druga, zaraz po utracie siedlisk, przyczyna utraty bioróżnorodności. Niestety temat ten jest marginalizowany, co powoduje, że problem narasta – IGO wciąż się sprzedaje, sadzi i przemieszcza na przykład podczas inwestycji. Wokół tematu IGO narosło wiele mitów. Wystąpienie będzie idealnym czasem na to, aby część najistotniejszych mitów obalić.

Temat IGO zostanie także poruszony podczas debaty “Zielona przyszłość miast”, którą zaplanowaliśmy na zakończenie Forum.

Szczegółowy program Forum dostępny na stronie: zielenmiejska.abrys.pl.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ZM WEBINAR3 Fundacja Sendzimira [22.09-12.10.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024