W czwartek z okazji Światowego Dnia Pszczół pasażerowie Kolei Wielkopolskich będą mogli otrzymać łącznie 2 tys. paczek z nasionami kwiatów. Akcja jest wspólną inicjatywą kolejarzy, leśników oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu.

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak poinformowała we wtorek PAP, że z okazji Światowego Dnia Pszczół w ramach wspólnej akcji “Chrońmy pszczoły! Pszczoły wracają na łąkę i do lasu” leśnicy, Koleje Wielkopolskie oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu będą rozdawać nasiona kwiatów.

Organizatorzy akcji przygotowali 2 tys. opakowań nasion, z których można wysiać kwietną łąkę. W czwartek między godz. 9 a 17 pasażerom pociągów Kolei Wielkopolskich odjeżdżających z Poznania będzie je rozdawać pluszowa pszczoła.

“Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie” – zaznaczyła Krokowska-Paluszak.

Jak dodała do 30 maja na monitorach w pociągach Kolei Wielkopolskich będą wyświetlane specjalnie przygotowane prezentacje dotyczące pszczół i tego jak można je chronić.

Na świecie istnieje około 20 tys. gatunków pszczół. Jak podkreśliła Krokowska-Paluszak 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce jest zagrożonych wyginięciem.

Czytaj więcej

Skomentuj