Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Za co może ukarać strażnik miejski?

Za co może ukarać strażnik miejski?
Cza
25.07.2023, o godz. 12:40
czas czytania: około 3 minut
0

O nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które mandaty wręczać mogą strażnicy miejscy dyskutował na lipcowym posiedzeniu Zespół ds. administracji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Był to jeden z pięciu projektów aktów prawnych, które znalazły się w porządku obrad Zespołu. Pozytywną rekomendację uzyskał tylko jeden: projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Budowa i utrzymanie Archiwów Państwowych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego”.

Kilka aktów prawnych

Posiedzenie Zespołu ds. administracji publicznej i bezpieczeństwa obywateli odbyło się w formie hybrydowej 20 lipca 2023 r. W porządku posiedzenia znalazło się kilka aktów prawnych. Oprócz wymienionego już wyżej projektu uchwały (która otrzymała rekomendację pozytywną Zespołu), były to projekty rozporządzeń ministra spraw wewnętrznych i administracji:

  • w sprawie uzgadniania projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego, projektu technicznego oraz projektu urządzenia przeciwpożarowego pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej;
  • zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego;
  • zmieniającego rozporządzenie w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach: do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast;
  • w sprawie ustalenia wzoru wniosku o zmianę miejsca głosowania oraz wzoru i sposobu wydawania zaświadczenia o prawie do głosowania osobom uprawnionym do udziału w referendum ogólnokrajowym.

W ich przypadku Zespół odstąpił od opiniowania. Albo dlatego, że nie zakończyły się jeszcze ich uzgodnienia międzyresortowe. Albo dlatego, że przedstawione Zespołowi ich wersje nie uwzględniały jeszcze wszystkich uwag i poprawek, a więc nie były ich wersjami ostatecznymi.

Trzy uwagi do treści projektu

– Jak będzie ostateczny kształt projektów, po uwagach, wówczas zaopiniujemy – uzasadniał stanowisko strony samorządowej prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, współprzewodniczący Zespołu ds. administracji KWRiST. – To jest moja obawa wynikająca z niedawnej historii. Nie tak dawno opiniowaliśmy rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych i potem się okazało, że zupełnie inne rozporządzenie weszło w życie niż te, które opiniowaliśmy. W związku z tym prosimy najpierw o ostateczny kształt. Wówczas będziemy mogli przedyskutować i wydać opinię – wyjaśniał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Jednym z odesłanych z kwitkiem rozporządzeń był projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, do którego uwagi zgłosił Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

– Mamy w sumie trzy uwagi do treści tego projektu, dwie czysto techniczne oraz jedną merytoryczną – mówiła Dorota Bąbiak-Kowalska, dyrektor zarządzająca Unii Metropolii Polskich. – Uwagi o charakterze technicznym dotyczą konieczności uwzględnienia w treści rozporządzenia zmian na poziomie ustawowym. Chodzi o wykreślenie odwołania do art. 175 ustawy o odpadach, oraz odwołania do art. 64 kodeksu wykroczeń, który również z tej ustawy został wykreślony. Jeżeli natomiast chodzi o uwagę merytoryczną, to postulujemy przywrócić strażnikom miejskim kompetencję do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia polegające na prowadzeniu pojazdu mechanicznego na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, przez osobę nie mającą do tego uprawnienia. Zgodnie z przedłożonym projektem strażnicy miejscy tą kompetencję tracą i będą mogli nakładać grzywny w drodze mandatu karnego jednie za wykroczenie polegające na prowadzeniu pojazdu nie mechanicznego – wskazywała dyrektor Dorota Bąbiak-Kowalska.

Uwagi zostały uwzlędnione

Wszystkie zgłoszone przez Unie Metropolii Polskich uwagi zostały przez resort administracji uwzględnione. – Wszystkie zgłoszone uwagi zostaną uwzględnione tak, aby poprawiony projekt rozporządzenia mógł zostać zaopiniowany na lipcowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu terytorialnego, które jest zaplanowane na 26 lipca br. – deklarował Paweł Marchliński, naczelnik Wydziału Porządku Publicznego w Departamencie Porządku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024