Reklama

AD1A VEOLIA [03.12-12.12.24]

Za mało o ekologii w kampanii? Pora to zmienić #wybieramsrodowisko

Za mało o ekologii w kampanii? Pora to zmienić #wybieramsrodowisko
Bartłomiej Leśniewski
31.08.2023, o godz. 12:09
czas czytania: około 2 minut
0

- Kampania przed październikowymi wyborami pełna jest odwołań do emocji, krótkich spięć i efekciarskich chwytów. Pośród nich umykają nam sprawy ważne, takie jak np. ochrona środowiska. - I możemy to zmienić – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W systemach demokratycznych karta wyborcza to silny oręż. Dzięki niej można wpłynąć na bieg najważniejszych w państwie spraw, takich jak polityka środowiskowa, a także na powiązane z nią losy branży komunalnej.

#wybieramsrodowisko

Rozmowa z Andrzejem Porawskim, dyrektorem biura Związku Miast Polskich


 

Czy tak się dzieje podczas obecnej kampanii przedwyborczej? – Niestety nie – mówi Andrzej Porawski. Dziś głównymi narzędziami walki politycznej są odwołanie się do emocji, cięte repliki, i widowiskowe spory personalne.

– Możemy to zmienić, ale to trudne. Argumenty na rzecz środowiska trzeba powtarzać często i cierpliwie. W ten sposób zachęcić albo wręcz wymusić zajmowanie się nimi. To najlepsza droga – mówi Andrzej Porawski.

Wśród najważniejszych do załatwienia spraw wymienia postulat skierowania 100 proc. środków zbieranych w ramach ETS na cele związane z budową systemu energetycznego mocniej opartego o OZE.

Spór o ITPOK

Andrzej Porawski odniósł się również do sporu pomiędzy NFOŚiGW a pięcioma organizacjami ekologicznymi (Towarzystwo na rzecz Ziemi, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Nasze Pawłowice i Ramiszów, NIE dla Spalarni w Inowrocławiu). Te ostanie zarzucają funduszowi, że czyni niesłusznie wspierając budowę ITPOK w Polsce. Wysłały w tej sprawie zgłoszenie podejrzenia naruszenia dyscypliny finansów publicznych do rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

– Uważam, że w odpowiedzi warto zająć stanowisko, w którym bronić będziemy programu NFOŚiGW. Moim zdaniem ITPOK równocześnie sprzyja zmniejszeniu ilości odpadów na składowiskach, a przy tym daje energię. Inwestycja w ITPOK to zatem dobrze i rozsądnie wydane pieniądze – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.


#wybieramsrodowisko – bądź na bieżąco!

Redakcja „Przeglądu Komunalnego” i portalukomunalnego.pl wspólnie z organizacjami samorządowymi i branżowymi rozpoczęła projekt #wybieramśrodowisko.

W ramach tego projektu, przez najbliższe tygodnie, będziemy prezentowali zagadnienia, które powinny zostać zauważone przez kandydatów do parlamentu. Zapraszamy do zapoznawania się z kolejnymi naszymi wideo publikacjami.

Więcej o projekcie #wybieramsrodowisko:


 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Wybieram środowisko #wybieramsrodowisko
css.php
Copyright © 2024