Żeliwne mechanizmy do czerpania wody odnaleźli w Łodzi pracownicy wodociągów. Po odrestaurowaniu będą wyeksponowane w miejscach publicznych, po to, by przypomnieć mieszkańcom jak wyglądało ich miasto przed wiekiem.

Na początku XX wieku 600-tysięczna Łódź nie posiadała sieci wodociągowej, a jej mieszkańcy korzystali z płytkich studni. Było ich w mieście kilka tysięcy, ale woda z nich często nie nadawała się do picia, z powodu skażenia bakteriami pochodzącymi z kloak i rynsztoków oraz substancjami chemicznymi z fabryk.

W mieście wybuchały epidemie cholery, czerwonki i duru brzusznego. Najpierw zbudowano więc systemy kanalizacyjne, na wodociągi łodzianie czekali aż do czasów po II wojnie światowej.

Fabryki włókiennicze potrzebowały coraz więcej wody. Publiczne i prywatne studnie często wysychały,  gdyż fabrykanci rabunkowo eksploatowali zakładowe studnie głębinowe. Jeszcze na początku lat 70. XX wieku administracyjnie ograniczano w mieście zużycie wody.

Odnalezione przez łódzkich wodociągowców mechanizmy służyły do pobierania wody ze studzien. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi chce je wyeksponować, by przypomnieć historie miasta.

Jedna ze studni ma być wykorzystana w zrewitalizowanym Parku Staromiejskim(w Łodzi nazywanym parkiem śledzia), przy placu zabaw.

To o tyle ciekawa lokalizacja, że do II wojny światowej na terenie obecnego parku stały domy, a ich lokatorzy korzystali z podwórkowych studni.

– Druga studnia prawdopodobnie trafi do stałej ekspozycji na terenie naszego zakładu przy ulicy Wierzbowej – poinformowała nas Edyta Nowak-Jamróz z ZWiK Łódź.

Do dziś w wielu podwórkach śródmiejskich  można jeszcze znaleźć metalowe włazy kryjące stare ujęcia wody. To miejsca, gdzie stały studnie. Instalowane nad nimi kołowe napędy do czerpania wody w większości zniknęły. Dlatego łódzkie odkrycie stanowi sporą atrakcję dla miłośników technologii i historii.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi od lat remontuje zabytkowe studnie. Można je znaleźć np. na Placu Wolności, czy przy ulicy Lodowej 110.

Banner konferencja Suszenie osadów sciekowych 750 x 300
UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj