Zakończył się ostatni etap budowy EKOpark w Ursusie. Miejsce to nie tylko służy warszawiakom do rekreacji ale też ma funkcję edukacyjną.

Ekologiczny park w warszawskiej dzielnicy Ursus, który powstał przy ul. Gierdziejewskiego na terenie dawnej fabryki ciągników jest już gotowy. Prace nad parkiem rozpoczęły się w 2018 r. Przed tym jak rozpoczęto prace mieszkańcy Ursusa mieli szanse na podzielenie się swoimi pomysłami do projektu. W efekcie powstał drewniany plac zabaw dla dzieci, mineralne ścieżki i platformy do wypoczynku z drewna modrzewi, siłownia plenerowa, plac zabaw dla psów czy strefa do treningów z ciężarem własnego ciała. W parku znajduje się wiele ścieżek edukacyjnych. Ich nawierzchnia wykonana jest z przepuszczalnego materiału mineralnego. Z kolei do podbudowy ciągów pieszych użyto materiałów recyklingowych.

Park ma zachować swój naturalny charakter przez cały rok i stać się tzw. miejską dżunglą. Stąd 980 m2 oddano pod łąki kwietne, które mają być koszone jedynie raz w roku. Z kolei 70 procent parku zajmuje przestrzeń biologicznie czynna gdzie wprowadzono dużo zieleni, w której mogą zamieszkać owady i małe zwierzęta. W parku znajduje się wiele budek lęgowych oraz ochronnych domków dla biedronek, motyli i innych owadów. Całość dopełniają niecki zbierające wodę deszczową do podlewania roślin, a także latarnie zasilane energią słoneczną.

Koszt całego projektu stanowi 10 mln zł, z czego ponad 7 mln zł to środki unijne.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj