Szukanie rozwiązań
19 września br. rybnicki samorząd i spółka PGE GiEK wydały oświadczenie po spotkaniu z 16 września, w którym nie umieszczono informacji nt. przyszłości konwencjonalnej części Elektrowni Rybnik. Zapewniono natomiast, że “po 1 stycznia 2026 r. mieszkańcy Rybnika będą mieli zapewnione dostawy ciepła”, a ponadto “trwają prace nad zapewnieniem jak najlepszych rozwiązań dla pracowników”.
Cytowany w środowej informacji śląsko-dąbrowskiej Solidarności, szef zakładowych struktur tego związku w Elektrowni Rybnik przypomniał m.in., że daje ona bezpośrednio ponad 500 miejsc pracy i kolejnych kilkaset w firmach zewnętrznych, a także jest odbiorcą węgla z miejscowych kopalń. – W chwili obecnej Elektrownia Rybnik spala ok. 1,5 mln ton węgla (rocznie – PAP). Jej zamknięcie oznacza brak zbytu dla co najmniej jednej kopalni – zaznaczył.
Jedno źródło, wielu odbiorców
Dodał, że z ciepła produkowanego przez Elektrownię Rybnik korzystają spółdzielnia mieszkaniowa, odbiorcy indywidualni, obiekty sportowe i edukacyjne w Rybniku. Zdiagnozował – mimo deklaracji miasta oraz właściciela zakładu – że jego zamknięcie pozbawi ciepła „znaczną część mieszkańców”.
Oleksik zastrzegł też, że zasygnalizowane daty zakończenia poszczególnych rodzajów działalności elektrowni, z końcem grudnia 2025 r. i końcem sierpnia 2026 r., są sprzeczne z zapisami tzw. umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych procesów transformacji woj. śląskiego z maja 2021 r.
Pytania związkowca
Jak podkreślił związkowiec, punkt 9. umowy społecznej mówi, że “funkcjonowanie Elektrowni Rybnik w oparciu o węgiel kamienny będzie zapewnione do 2030 r..”, oraz że „w 2029 r. dokonana zostanie analiza możliwości dalszego funkcjonowania elektrowni”.
– Na jakiej podstawie zarząd PGE GiEK z Bełchatowa pozwala sobie ignorować zapisy tej umowy? – zapytał Oleksik.
Zapowiedział, że przedstawi stanowisko strony społecznej związane z planowaną przez zarząd PGE GiEK likwidacją Elektrowni Rybnik na sesji rady miasta Rybnika, która ma rozpocząć się w czwartkowe południe. Przed sesją przed siedzibą magistratu ma odbyć się pikieta pracowników elektrowni.
Zabezpieczenie dostaw ciepła
W oświadczeniu władz Rybnika i PGE GiEK z 19 września napisano m.in., że obecne umowy dotyczące dostaw ciepła sieciowego dla miasta obowiązują do 31 sierpnia 2026 r. – Do tego czasu PGE GiEK będzie nieprzerwanie realizować swoje zobowiązania związane z wytwarzaniem, przesyłem oraz dystrybucją ciepła – zadeklarowano.
Równocześnie PGE GiEK zapewniła, że „podjęte będą działania, które pozwolą na zabezpieczenie dostaw ciepła odbiorcom w okresie od 01.01.2026 do czasu powstania możliwości zmiany jego dostawcy lub do czasu wynikającego z obowiązujących regulacji prawnych lub zawartych umów”.
Przyszłość
W kwestii przyszłości pracowników Elektrowni Rybnik zaznaczono, że „PGE GiEK prowadzi rozmowy z reprezentującą pracowników stroną społeczną tak, by wypracować jak najlepsze dla pracowników rozwiązania”. Przypomniano, że zgodnie z ustawą 17 sierpnia 2023 r., pracownicy Elektrowni Rybnik zostali objęci przepisami o osłonach socjalnych, co gwarantuje im dodatkowe zabezpieczenia w okresie transformacji energetycznej.
– Ponadto obowiązujące w PGE GiEK S.A. regulacje wewnętrzne wprowadzają dodatkowe, korzystniejsze dla pracowników rozwiązania, które znacznie wykraczają poza ustawowe wymagania – zasygnalizowano. Zadeklarowano, że zarząd elektrowni prowadzi stały dialog ze stroną społeczną, zapewniając transparentną komunikację nt. przyszłości załogi.
Komentarze (0)