Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Zanieczyszczenie powietrza przyczyną otyłości i astmy

Zanieczyszczenie powietrza przyczyną otyłości i astmy
PAP
14.09.2021, o godz. 9:31
czas czytania: około 2 minut
0

Narażenie na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza może mieć związek z otyłością u dzieci i zwiększać ryzyko astmy – informuje pismo „Lung India”. Wskazują na to wyniki badania przeprowadzonego w stolicy Indii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Liczące ponad 26 mln mieszkańców New Delhi to trzecia aglomeracja świata, wielki węzeł komunikacyjny i centrum przemysłowe. Zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w sezonie zimowym, należy tam do najwyższych na świecie – osiąga poziom około dziewięciokrotnie wyższy od uważanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za bezpieczny.

Źródła zanieczyszczenia to emisje spalin, pyły z prac budowlanych oraz dym palonych śmieci i resztek pożniwnych z pobliskich pól uprawnych. Badanie przeprowadzone przez Lung Care Foundation and Pulmocare Research and Education Fundację Opieki Płuc i Pulmocare Research and Education jest pierwszym w Indiach, które wykazało związek między dziećmi z nadwagą i astmą a zanieczyszczeniem powietrza.

Eksperci od dawna ostrzegają, że długotrwałe narażenie na zanieczyszczone powietrze może prowadzić do chorób układu oddechowego, zwłaszcza wśród dzieci. Co więcej, otyłe dzieci mają o 79 proc. większe prawdopodobieństwo zachorowania na astmę, a choć otyłości u dzieci sprzyja wiele czynników, zanieczyszczenie powietrza może należeć do istotnych.

Autorzy badań przyjrzeli się 3157 dzieciom w 12 wybranych losowo szkołach z Delhi i południowoindyjskich miast Kottayam i Mysuru, które mają stosunkowo czystsze powietrze.

Jak się okazało, 39,8 proc. dzieci z Delhi miało nadwagę, podczas gdy w Kottayam i Mysuru było to 16,4 proc. Wartości te wykazywały „bardzo dobrą” – jak ujęli autorzy – korelację z poziomem pyłu zawieszonego (PM2,5) – niebezpiecznych drobnych zanieczyszczeń w powietrzu badanych miast.

Wiadomo, że obecne w powietrzu zanieczyszczenia zawierają substancje chemiczne, znane jako obesogeny, które dostają się do organizmu podczas oddychania. Zaburzając działanie układu hormonalnego obesogeny mogą zmieniać metabolizm człowieka.

Szczególnie narażone są dzieci, bardziej aktywne niż dorośli. Oddychają intensywniej i wdychają więcej zanieczyszczeń.

Badanie wykazało również, że dzieci w wieku szkolnym w Delhi mają „znacznie większą częstość występowania” objawów astmy i alergii – takich jak swędzenie i łzawienie oczu, kaszel i wysypka – w porównaniu do dzieci w Kottayam i Mysuru.

Co najmniej 29,3 proc. dzieci z Delhi miało niedrożność dróg oddechowych lub astmę podczas testu oddechowego w porównaniu do 22,6 proc. dzieci w Kottayam i Mysuru. Co istotne, dwa główne czynniki związane z astmą dziecięcą – historia choroby w rodzinie i palacz w rodzinie – były bardziej rozpowszechnione w południowych miastach niż w stolicy.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024