Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Minister klimatu: zwróciłam się do szefa MAEA o zawieszenie Rosji w tej organizacji

Minister klimatu: zwróciłam się do szefa MAEA o zawieszenie Rosji w tej organizacji
14.03.2022, o godz. 8:56
czas czytania: około 3 minut
0

Minister klimatu i środowiska zwróciła się do szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o zawieszenie Rosji we wszystkich organach tej organizacji.  To konsekwencja niedopuszczalnych działań Rosji w zajętych ukraińskich elektrowniach jądrowych w Czarnobylu i Zaporożu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

 

Anna Moskwa wysłała oficjalne pismo do szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaela Grossiego, w którym zwraca się o zawieszenie Rosji we wszystkich organach tej organizacji w związku z tym, co dzieje się w Ukrainie.

“Polska, jak i inni członkowie MAEA są poważnie zaniepokojeni atakiem na elektrownie jądrowe oraz działaniami Rosji na ich terenie w Czarnobylu i Zaporożu, a także w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Są one jednoznacznie niedopuszczalne” – powiedziała Moskwa.

Elektrownia w Czarnobylu zajęta od 24 lutego

Rosyjskie wojsko przejęło kontrolę nad czarnobylską elektrownią 24 lutego. MAEA przekazała, że od tego czasu pracuje i mieszka w elektrowni tych samych 210 członków personelu, choć wymagana jest ich rotacja. W ubiegłym tygodniu wojska rosyjskie odłączyły elektrownię od sieci energetycznej, a MAEA informowała, że utraciła kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w elektrowni.


Ukraina. W czarnobylskiej elektrowni przetrzymywanych jest ponad 100 pracowników i ok. 200 ochroniarzy


 

W obiekcie znajdują się wyłączone z użytku reaktory oraz składowiska odpadów promieniotwórczych. W niedzielę strona ukraińska przekazała, że jej technicy wznowili dostawy energii elektrycznej na teren kontrolowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Czarnobylu.


MAEA utraciła kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w Czarnobylu


 

Zajęcie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Na początku marca Rosjanie przejęli też kontrolę nad Zaporoską Elektrownią Jądrową. W trakcie ostrzału kompleksu wybuchł pożar w budynku szkoleniowym, który później ugaszono. W piątek szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom przekazał, że na terenie elektrowni przebywa ok. 500 rosyjskich żołnierzy. Informował też, że rosyjskie siły oznajmiły ukraińskiemu personelowi, że elektrownia należy teraz do rosyjskiego koncernu Rosatom.


Zaporoska Elektrownia Atomowa w rosyjskich rękach. Aktualizacja: nie ma bezpośredniej łączności z elektrownią


 

Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła, że w związku z tym MAEA powinna podjąć pilne działania wobec Rosji.

“W piśmie do Rafaela Grossiego zawnioskowałam o natychmiastowe zawieszenie Federacji Rosyjskiej we wszystkich organach MAEA. Chodzi również o rosyjskich ekspertów i pracowników pracujących dla MAEA. Podczas mojej ostatniej rozmowy w ubiegły piątek zadeklarowałam również, że wyrażamy gotowość zaangażowania się w działania kontrolne Agencji w Ukrainie” – wyjaśniła Moskwa.

MAEA (International Atomic Energy Agency) powstała w 1957 r. Jest wyspecjalizowaną, autonomiczną agendą systemu ONZ, powołaną do koordynacji wszelkich działań związanych z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej na świecie.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024