W Polkowicach obok wejścia do kina ustawiono zbiornik na deszczówkę o pojemności 1000 l. Woda ze zbiornika będzie wykorzystywana do podlewania roślin w pobliskim parku.

– Gmina podejmuje wiele działań proekologicznych, między innymi, na rzecz ochrony powietrza, teraz zadbamy o wodę, w związku z obecną sytuacją hydrologiczną w całym kraju – mówi Bogusław Godlewski, dyrektor Centrum Kultury w Polkowicach, które jest koordynatorem inicjatywy zgłoszonej przez mieszkańców.

– Zebrana deszczówka będzie wykorzystana do pielęgnacji roślinności w pobliskim Centralnym Parku Zabaw i Wypoczynku. W ten sposób odciążony zostanie miejski system wodociągowy, co wiąże się z oszczędnością wody.

Swój oryginalny, artystyczny wygląd zbiornik zawdzięcza plastykom z Centrum Kultury, którzy – jak podkreśla dyrektor placówki – do dekoracji użyli farb bezpiecznych dla środowiska, które nie rozpuszczają się w wodzie. Poza tym, przyciąga uwagę przechodniów uświadamiając im problem nadmiernego zużycia wody.

To pierwszy w Polkowicach tego typu zbiornik na deszczówkę ustawiony w przestrzeni publicznej. Jeśli się sprawdzi, to są już kolejne pomysły na zbieranie wody w mieście. Jakie? Tego dyrektor CK na razie nie zdradza.

Czytaj więcej

Skomentuj