1 / 5

Władze Złotowa w Wielkopolsce nietypowymi sposobami zachęcają do sprzątania śmieci. Uruchomiono “Rowerowy Patrol Wodny”, który ma sprzątać śmieci z Jeziora Miejskiego. Pływanie rowerem jest darmowe, pod warunkiem… przywiezienia wyłowionych śmieci na wskazane miejsce.

– Wakacje się skończyły, czas po nich posprzątać – a ze sprzątania robimy frajdę – pisze Złotów na swoim profilu facebookowym. Miasto kupiło rower wodny, który będzie służył jako “wodna śmieciarka”.

Każdy, kto wypożyczy rower wraz z kamizelką, otrzyma podbierak, rękawiczki i worki na śmieci. Aby rejs był darmowy, wystarczy przywieźć odłowione śmieci z jeziora do Zagrody Krajeńskiej. Rower będzie dostępny do końca sezonu tego roku i w kolejnych latach. 

Miasto ogłosiło też konkurs na nazwę roweru wodnego. Nadano mu imię “Vanessa” na cześć uczennicy SP nr 1 w Złotowie, która zajęła 3 miejsce w wojewódzkim konkursie ekologicznym.

To nie wszystko. Miasto zastosowało też pomysłową metodę na rozwiązanie problemu niedopałków rzucanych na chodniki. Ustawiono kosze na niedopałki, w których wydzielone są dwie komory. Wrzucając papierosa do jednej bądź drugiej odpowiadamy “tak” lub “nie” na zamieszczone na skrzynce pytanie np. “Czy lubisz swojego szefa?”; “Czy chcesz rzucić palenie?”.

Miasto przyznaje, że niedopałki papierosów w miejscach publicznych, a w szczególności przy placach zabaw to problem i w ten właśnie sposób chce z nimi walczyć.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP, Złotów.pl

Czytaj więcej

Skomentuj